Zakończył się remont największej świątyni luterańskiej w Polsce

Zakończył się gruntowny remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce - podał w piątek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Był on niezbędny, gdyż na murach pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.

W piątek prace remontowe odebrała komisja konserwatorska.

"Zakres robót objął m.in. wykonanie hydroizolacji i drenażu opaskowego, wzmocnienie i zabezpieczenie ścian fundamentowych, remont ścian zewnętrznych i ich zszycie, konserwację wątku kamienno-ceglanego, odtworzenie tynków oraz konserwację detalu architektonicznego" - poinformował w piątek wieczorem urząd.

Wykonano także prace towarzyszące, które były związane z konserwacją ślusarki okiennej zewnętrznej i stolarki drzwiowej.

Prace przy remoncie kościoła trwały od 2018 r. Remont świątyni był już niezbędny. Na murach XVIII-wiecznego budynku pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.

Koszt remontu określony został na ok. 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 17,6 mln zł.

Kościół Jezusowy w Cieszynie jest największą świątynią luterańską w Polsce. Jego wieża liczy 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.

«« | « | 1 | » | »»