O. Paul Sanogo (Mali) ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki Ojców Białych i seminarzysta Dominic Merikiory Mahinini (Tanzania), porwani trzy tygodnie temu przy ich misji w Nigerii, zostali uwolnieni.
Misjonarze zostali uprowadzeni 2 sierpnia 2023 r. w nocy, w Gyedna, w diecezji Minna.
Obaj odzyskali wolność w nocy 23 sierpnia 2023 r.
„Oboje mają się dobrze, są zdrowi, pomimo traumatycznego doświadczenia, przez które przeszli w rękach porywaczy przez ostatnie 3 tygodnie” - poinformował przełożony prowincjonalny Misjonarzy Afryki w Ghanie-Nigerii, o. Dennis Dashong Pam.
Uwolnienie potwierdził również przełożony generalny Misjonarzy Afryki, o. Stan Lubungo (Zambia). „Mogę potwierdzić, że nasi współbracia zostali uwolnieni. Dużo myśleliśmy o ich rodzinach, które nie mogły spać; to już trzy tygodnie! To wielka ulga".
W modlitwę za porwanych włączyły się ich rodzime diecezje w Mali i Tanzanii.
W czasie ich pobytu w niewoli, biskup Robert Cissé z diecezji Sikasso w Mali odwiedził rodzinę księdza Sanogo, aby dodać otuchy w czasie niewoli ich syna.
Z kolei po uwolnieniu, biskup diecezji Kigoma w Tanzanii, Joseph Roman Mlola dziękując dziękował wiernym za modlitwy, wyraził też podziękowania rządowi Tanzanii i ambasadzie Nigerii w Tanzanii za ich wysiłki podejmowane celem uwolnienia misjonarzy.
Biskup Kigoma docenił również tanzańskie media, które "podtrzymały tę historię i stały się głosem tych, którzy nie mają głosu".
Przełożony generalny Misjonarzy Afryki, o. Stan Lubungo, potwierdza dalszą wolę zgromadzenia kontynuowania misji w Nigerii. „Pojechaliśmy tam ze względu na ludzi, którzy są w tym miejscu. A te rzeczy, są niestety częścią doświadczeń, przez które przechodzą ludzie. Naszą intencją jest nadal tam być” - podkreślił.
Misjonarze Afryki proszę też o dalszą modlitwę za współbrata, o. Hansa-Joachima Lohre. Niemiecki misjonarz przebywa w niewoli od listopada 2022 r., po tym jak został uprowadzony w Mali. Do dziś nie ma o nim żadnych wieści.
„Istotnie, gdy wiadomość nadeszła dziś rano, nasze myśli powędrowały także do naszego współbrata Ha-Jo, który nadal przebywa w niewoli, a nie mamy o nim zbyt wielu wiadomości. Nieustannie się za niego modlimy i mamy nadzieję, że prędzej czy później nastąpi jego uwolnienie” – powiedział o. Lubungo.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.