Chrześcijanie z 30 Kościołów odwiedzają Watykan i Rzym

Wspólna modlitwa chrześcijan z 30 Kościołów, uczestnictwo w celebracjach z Papieżem Franciszkiem, nawiedzenie kościołów i bazylik rzymskich, spotkania w dykasteriach Kurii Rzymskiej – to niektóre z zajęć podczas wizyty studyjnej Instytutu Ekumenicznego z Bossey w Szwajcarii. Wydarzenie ma miejsce przy okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i kończy się dzisiaj.

„Dla mnie ekumenizm to zdolność do bycia razem pomimo naszych różnic i znajdowanie powodów do wspólnej pracy” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim-Vatican News Ibrahim Naidoo z Prezbiteriańskiego Kościoła Nigerii. Jest on pod wrażeniem dynamizmu Kościoła katolickiego, jego gotowości do prowadzenia dialogu ekumenicznego i aktywności na różnych polach. „Wzbudza uznanie to, co Kościół rzymskokatolicki robi na całym świecie, i jest to coś, co należy naśladować” – zaznacza.

Ekumenizm i prześladowania

Każdy student dzieli się swoim doświadczeniem ekumenizmu w kontekście danego kraju i Kościoła. Dla Shumaili, młodej Pakistanki, ekumenizm jest czymś oczywistym. „Mój ojciec jest katolikiem, matka protestantką, a ja pracuję w Kościele protestanckim” – mówi. Wskazuje na powiązania między wspólnotami chrześcijańskimi i na ekumenizm krwi: „W moim kraju 99% ludności to muzułmanie. Nie możemy swobodnie rozmawiać o religii, źle nas traktują. Dzięki Bogu przetrwaliśmy, ponieważ mamy dobre więzi między wspólnotami chrześcijańskimi. Wspieramy się nawzajem” – podkreśla.

Poznawanie Kościoła katolickiego w jego centrum

Z kolei towarzyszący studentom ks. Andrzej Choromański z Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan (która jest organizatorem tego wydarzenia) zaznacza, że atmosfera podczas tygodnia studyjnego jest bardzo serdeczna. „Studenci doceniają to, że mogą poznać Kościół katolicki w wymiarze powszechnym i w jego centrum, czyli w Watykanie – mówi duchowny. - W ciągu tego tygodnia uczestniczą w trzech spotkaniach z Papieżem. Prawie wszyscy byli po raz pierwszy na Mszy Świętej, a była to Eucharystia, której przewodniczył Papież Franciszek”.

Po tygodniu wizyt, spotkań i modlitwy, studenci powrócą do Szwajcarii, aby ukończyć studia, a następnie wrócą do swoich krajów i Kościołów służąc na polu ekumenizmu.

Ekumeniczny Instytut w Bossey został założony w 1946 r. W 2018 r. odwiedził go Papież Franciszek z okazji 70. rocznicy powstania Światowej Rady Kościołów.

«« | « | 1 | » | »»