Bułgaria" Nowy patriarcha "nastawiony prorosyjsko"

52-letni metropolita diecezji widyńskiej Daniił został wybrany w niedzielę na patriarchę bułgarskiego.

30.06. Sofia (PAP) - 52-letni metropolita diecezji widyńskiej Daniił został wybrany w niedzielę na patriarchę bułgarskiego. To najmłodszy dotychczas zwierzchnik Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Jak pisze portal Sega, nowy patriarcha jest "nastawiony prorosyjsko i sprzeciwia się uznaniu ukraińskiej Cerkwi".

Delegaci cerkiewnego soboru, składającego się z osób duchownych i świeckich, oddali na metropolitę Daniiła 69 głosów. O trzy mniej otrzymał metropolita Wracy Grigorij. Wybór ogłoszono w obecności licznych gości zagranicznych, wśród których był patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Do wyboru doszło po śmierci w marcu br. patriarchy Neofita. Daniiła wybrano spośród trzech kandydatów, wytypowanych przez Święty Synod Cerkwi prawosławnej. Wszyscy trzej reprezentowali umiarkowane skrzydło w Cerkwi, przeciwne m.in. zbliżeniu z nowym ukraińskim Kościołem prawosławnym.

"Metropolita Grigorij jest uważany za bardziej umiarkowanego w swoich poglądach, podczas gdy Daniił jest wyraźnie prorosyjsko nastawiony i sprzeciwia się uznaniu ukraińskiej Cerkwi. Z tego powodu wszedł w otwarty konflikt z patriarchą Bartłomiejem" - napisał w niedzielę portal Sega.

Nowy patriarcha urodził się 2 marca 1972 r. w południowo-wschodnim mieście Smolian. Po zakończeniu gimnazjum studiował przez rok filologię angielską, po czym zapisał się do seminarium duchownego. W 1997 r. wstąpił do klasztoru w Chadżidimowie. W 2018 r. wybrano go na metropolitę północno-zachodniej diecezji widyńskiej.

Intronizacja Daniiła odbyła się w niedzielę w patriarszej katedrze Aleksandra Newskiego.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

«« | « | 1 | » | »»