Powodem są kontrowersje wokół ordynacji kobiet.
Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy wystąpił ze Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, do której należał od 1975 roku. Powodem są kontrowersje wokół ordynacji kobiet.
Decyzję o wystąpieniu podjęto już podczas synodu Kościoła w 2021 roku, jednak ostatecznej mocy nabrała ona dopiero podczas IX zgromadzenia ogólnego Wspólnoty, jakie odbyło się w Rumunii w dniach 27 sierpnia – 2 września br.
W 2016 roku Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy zniósł ordynację kobiet, co wywołało spory w łonie Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie, gdyż było niezgodne z jej deklaracją na ten temat. Kierujący łotewskim Kościołem od 1993 roku abp Jānis Vanags od zawsze był przeciwnikiem tych ordynacji. Tłumaczył, że deklaracja Wspólnoty na temat ordynacji kobiet nie istniała, gdy Kościół wstępował do tej organizacji. Jednak po zniesieniu ordynacji kobiet Kościołowi pozostało albo jej przywrócenie, albo opuszczenie Wspólnoty. Synod Kościoła wybrał „ze smutkiem” to drugie rozwiązanie.
Luteranizm na Łotwie jest obecny od czasu XVI-wiecznej reformacji. Odegrał ważną rolę w kształtowaniu tożsamości kulturowej i religijnej kraju, szczególnie po pierwszym odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Ewangelicko-Luterański Kościół Łotwy liczy 700 tys. wiernych.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.