Cerkiew nie chce być państwowa

O ile Kościół katolicki w Liechtensteinie traci status religii państwowej, o tyle Cerkiew prawosławna w Rosji takiego statusu nie chce.

Stwierdził to wprost rzecznik patriarchatu moskiewskiego ks. Wsiewołod Czaplin, komentując opublikowane niedawno wyniki sondażu w tej sprawie. Pomysł uznania prawosławia za religię państwową poparło 30 proc. respondentów, 48 było mu przeciwnych, a 23 nie miało na ten temat zdania.

Ks. Czaplin stwierdził, że stosunki państwo-Kościół w Rosji nie zmieniły się w ciągu ostatniego dziesięciolecia z woli obu stron i nie ma takiej intencji co do przyszłości. „Fakt, że Cerkiew rośnie i staje się bardziej czynna nie oznacza w żaden sposób zmiany stanu rzeczy w obrębie relacji między państwem a religią” – dodał rzecznik patriarchatu moskiewskiego. Zwrócił on ponadto uwagę na znaczny odsetek osób pragnących prawnego wzmocnienia pozycji prawosławia. Choć zaznaczył, że Cerkiew nie zamierza zastępować państwa, czy pełnić politycznej roli, to uznał za ciekawe, jak ta opinia przełoży się na polityczne koncepcje w przyszłości.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CERKIEW

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.