Kościół anglikański wymrze za 20 lat?

Jeśli nie zdobędzie nowych wyznawców, anglikański Kościół Anglii może zniknąć za 20 lat. Średnia wieku jego wiernych wynosi obecnie 61 lat, zaś ich praktyki religijne spadły w ciągu minionych 40 lat o połowę.

Te alarmujące dane przedstawiono na Synodzie Kościoła Anglii, jaki obradował w Yorku. Otwierając obrady 9 lipca duchowy zwierzchnik Kościoła prawosławnego, abp Rowan Williams zachęcił 482 duchownych i świeckich uczestników zgromadzenia do dyskusji nad tym, co utracono by bezpowrotnie, gdyby ten czarny scenariusz się spełnił.
Raport o stanie Kościoła przedstawił biskup diecezji Southwell i Nottingham, Paul Butler. Oprócz starzenia się wiernych, duchowny podkreślił niepokojący spadek praktyk religijnych wśród dzieci aż o 80 proc. W latach 2007-2009 liczba anglikanów chodzących co niedziela na Mszę spadła o 30 tys. do 1,13 mln, podczas gdy przynależność do tej wspólnoty kościelnej deklaruje ponad 31 mln obywateli. – Stoimy wobec pilnego i brutalnego wyzwania: czy będziemy musieli spędzić najbliższe lata na zarządzaniu schyłkiem, czy też powinniśmy działać na rzecz wzrostu? – pytał bp Butler.
Ks. Patrick Richmond z diecezji Norwich zauważył, że niektóre przewidywania sugerują, iż Kościół Anglii „prawie nie będzie istniał” już za 20 lat. Określił je mianem „bomby z opóźnionym zapłonem”. Przestrzegł przed kryzysem, tym bardziej, że – według niego – prognozowany schyłek Kościoła jest na razie mało widoczny.
Tymczasem abp Williams zadeklarował, że biorąc pod uwagę powagę sytuacji „chcemy wzrastać liczebnie i duchowo”. Odwołał się do obietnicy Jezusa: „Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata”.
Zgromadzenie w Yorku przedstawiciele Kościoła wyznaczyli każdej parafii zadanie pozyskania nowych uczniów Jezusa Chrystusa. Biskupów zobowiązali do wypracowania szczegółowej strategii wspierania rozwoju diecezji i parafii, a także „planu misyjnego”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Michael
  18.07.2011 16:26
  W kościele Anglikańskim nie ma żywego i obecnego Jezusa Chrystusa, nie ma Rytu Ofiarniczego. Tam nie ma Boga w Najświętszej Eucharystii - Sakramencie Ołtarza.
  Kościół PROSTESTANCKI, za dużo poszedł na ustępstwa, liberalizm go zniszczył.

  Każdy Kościół poza Kościołem Katolickim jest kościołem protestancki. W Kościele Katolickim jest tylko Zbawienie.
 • anonim bis
  18.07.2011 20:36
  Jak w radiu Erewań... Autorowi notki myli się Kościół anglikański z prawosławnym, komentatorm to wszystko z protestantami, to może chodzi o to, że Kościół katolicki za 20 lat padnie?
 • zbig
  18.07.2011 22:42
  Kościół anglikański, już jest martwy. Odcięta gałąź zawsze usycha.
 • +antysmok
  19.07.2011 08:08
  Tylko czy pomoże duchowny jeżdżący na rolkach po kościele podczas homilii? Albo uproszczenie i przeinaczenie rytu chrzcielnego - jak to miało miejsce ostatnio? Budowanie domków z kart nic nie da. Jest chyba na to lekarstwo: nawrócenie - m.in porzucenie akceptacji związków homoseksualnych czy aborcji - i Pięćdziesiątnica!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.