Czerwona Środa - akcja na rzecz prześladowanych chrześcijan

W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.

Setki katedr, kościołów, pomników i budynków użyteczności publicznej na całym świecie w środę 20 listopada przybierają kolor czerwony. To efekt corocznej kampanii Czerwona Środa (#RedWednesday) na rzecz prześladowanych chrześcijan promowanej przez papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Inicjatywa powstała w 2016 roku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem prześladowania chrześcijan i znaczenie wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka. Od tego czasu kampania stale nabiera tempa, a chrześcijanie gromadzą się na całym świecie, aby modlić się za prześladowanych.

300 wydarzeń w 20 krajach

W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń, w ponad 20 krajach, od USA po Australię, w tym msze, przemówienia, transmisje na żywo, koncerty i dyskusje parlamentarne. Irlandia planuje podświetlić na czerwono 26 katedr. We Francji zaprezentowane zostaną świadectwa osób, które doświadczyły prześladowań, a w Niemczech zorganizowany zostanie specjalny koncert.

Modlitwa za prześladowanych chrześcijan w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii, poparł kampanię w przesłaniu wideo zachęcającym parafie i osoby prywatne do udziału w działaniach mających na celu podniesienie świadomości i modlitwę za cierpiących chrześcijan.

W Londynie o 19:00 odbędzie się okolicznościowa msza. Słynne budynki, takie jak Parlament Westminsterski, zostaną podświetlone na czerwono. Wierni w całym kraju są zachęcani do noszenia ubrań lub elementów w tym kolorze, symbolizującym krew męczenników. Tegoroczna kampania w Wielkiej Brytanii skupi się na chrześcijańskich dzieciach i młodzieży prześladowanych w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w innych częściach świata.

W latach 2022-2024 prześladowania nasilają się

Według najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Prześladowani i zapomniani?”, przeprowadzonego w latach 2022-2024 i opublikowanego w październiku, prześladowania chrześcijan znacznie się nasiliły w większości krajów objętych badaniem. Raport zwraca uwagę na wysiedlenia, przymusowe małżeństwa kobiet i dziewcząt oraz przepisy antykonwersyjne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama