Papież zwierzchnikiem wszystkich chrześcijan

Uznajmy Papieża za honorowego zwierzchnika wszystkich chrześcijan – apeluje do protestantów i prawosławnych teolog ewangelicki.

Prof. Reinhard Frieling, niemiecki teolog ewangelicki, uważa, że dzięki temu biskup Rzymu mógłby w pewnych okolicznościach przemawiać w imieniu wszystkich uczniów Chrystusa. To zdecydowanie zwiększyłoby ich wiarygodność w świecie.

Zdaniem 75-letniego profesora dobrą okazją do takiego pojednawczego gestu mogłoby być 500-lecie reformacji w 2017 r. Protestancki teolog zaznacza, że jego apel nie jest bynajmniej zdradą jego własnego Kościoła. „Chodzi mi tylko o to, że chrześcijanie rozbici na tysiąc Kościołów wydają się bardzo mało wiarygodni” – dodaje prof. Frieling, który jest m.in. jednym z autorów Europejskiej Karty Ekumenicznej, przyjętej przed 10 laty w Strasburgu.

«« | « | 1 | » | »»
 • ks.m.
  27.08.2011 22:06
  Stolica Rzymu odłączyła się od starożytnej Pentarchii i siłą rzeczy nie może wypowiadać się w imieniu wszystkich chrześcijan tym bardziej, że na przestrzeni wieków kościół katolicki niestety świadomie sugerując się nie faktyczną prawdą i wiarą przekazaną przez Chrystusa a chęcią stworzenia imperium finansowego świadomie odchodzi o łaski Świętego Ducha, dlatego z punktu widzenia Prawosławia nie ma takiej możliwości, by Kościół Prawosławny godził się na takie nielogiczne propozycje
  Amen
 • Bruno Sobolewski
  27.08.2011 22:29
  Jest jedno ale: wspólnoty protestanckie nie są Kościołami (choć istotnie posiadają pewne cechy Kościoła partykularnego) - nie ma sukcesji. Diecezje prawosławne są Kościołami partykularnymi - jest sukcesja i siedem sakramentów, z tym, że nie uznają zwierzchnictwa jurysdykcyjnego Biskupa Rzymu.
 • Radek
  28.08.2011 13:16
  Chrystus powiedział Piotrowi po Zmartwychwstaniu: «Paś baranki moje!»; «Paś owce moje!» (cf. J 21, 15-17). Jeżeli biskupi należą do owczarni Chrystusowej, to są pasieni przez Piotra. Jeżeli nie chcą być przez niego pasieni, to do owczarni Chrystusowej nie należą. Proste. Kościół ma jedną głowę, nie pięć. Autokefalia zaś jest sprzeczna z zasadą powszechności Kościoła. Albo Kościół jest powszechny, z jedną władzą uniwersalną, albo są to twory narodowe, każdy sam ze swoją głową. A jak się prawosławni hierarchowie układają, dobrze widać. Wystarczy zobaczyć jak się kłócą gdzie kto ma teren kanoniczny, albo popatrzyć jak Grecy "chrzczą" ponownie tych, co na przykład w Moskwie byli ochrzczeni przez polanie, a nie zanurzenie.
 • ewa
  30.08.2011 13:10
  no i super, że protestanci powoli dochodzą do wniosku, że jedność w Chrystusie jest najważniejsza. Kolejny krok do przodu. Jedna owczarnia jeden pasterz - Chrystus.
  Z prawosławiem będzie trudniej, gdyż mimo mniejszych różnic teologicznych jest większy spór o to czyja to wina, że jesteśmy obok siebie, a nie razem. Może już czas zapomnieć o tych sporach? Może jakiś nowy Sobór jednoczący, nie potępiający?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.