Sprawiedliwość nie dla katolików

Turecki rząd postanowił zwrócić oficjalnym mniejszościom religijnym skonfiskowane im po 1936 r. mienie. Postanowienie to nie obejmuje jednak katolików, ponieważ tureckie państwo w ogóle nie uznaje ich istnienia. Beneficjentami rozporządzenia są przede wszystkim prawosławni, Ormianie oraz Żydzi.

Rząd mówi o setkach nieruchomości, które wrócą do dawnych właścicieli, bądź za które zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli majątek trafił do osób trzecich. Tymczasem sama Cerkiew prawosławna rości sobie pretensje do ponad tysiąca obiektów. Chodzi tu głównie o świątynie, szkoły i sierocińce. Wyrządzone szkody zostaną naprawione tylko częściowo. Wielu instytucji, które trzeba było zlikwidować po konfiskacie ich siedzib, nie da się już odtworzyć. Tym bardziej, że po ludobójstwie Ormian, długich dziesięcioleciach czystek, prześladowań i dyskryminacji, odsetek niemuzułmanów w Turcji spadł poniżej jednego procenta.
Stosowne rozporządzenie w sprawie restytucji mienia wydał wczoraj premier Recep Erdogan. Okazją była doroczna kolacja, którą z okazji zakończenia ramadanu wydają dla szefa rządu oficjalne mniejszości religijne. Od dziewięciu lat, w związku z unijnymi aspiracjami Ankary, Bruksela wielokrotnie naciskała na turecki rząd, aby zniósł dyskryminację niemuzułmanów. Również Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał kilka wyroków nakazujących Turcji zwrócić zagrabione mienie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.