W Taizé skupione są bardzo ważne elementy formacji chrześcijańskiej - powiedział kardynał-patriarcha Lizbony, Manuel Clemente.
Przebywa on we Francji wraz z delegacją młodzieży z Portugalii, która uczestniczy w obchodach setnej rocznicy urodzin założyciela tej ekumenicznej wspólnoty monastycznej, brata Rogera.
Młodzi przybyli do Taizé uczestniczą każdego popołudnia w spotkaniach tematycznych poświęconych duchowości, życiu Kościoła, sztuce, ekologii, kwestiom społecznym i solidarności. Bracia z tamtejszej wspólnoty ekumenicznej zaprosili biskupów z wielu krajów, a także polityków, naukowców i działaczy społecznych. O dokonywanej przez Papieża Franciszka odnowie Kościoła mówił patriarcha Lizbony, kard. Manuel Clemente. Przybył on na cały tydzień autobusem wraz z grupą młodych Portugalczyków. Wskazał, na szczególną rolę prostoty w Kościele, podobnie jak ma to stale miejsce w Taizé: „W Taizé stale panuje prostota, a ta prostota, która jest zawsze gotowością do służby, a więc misji, jest bardzo ważna dla Kościoła i dla świata. Jestem przekonany, że Papież Franciszek swoim przykładem, swoim sposobem bycia prowadzi cały Kościół także w tym kierunku: prostoty, misji i służby” – powiedział kard. Clemente.
W rozmowie z KAI kardynał podkreślił, że w Taizé ludzie z łatwością wchodzą w atmosferę modlitwy.
***
Z kolei kilku deputowanych do Parlamentu Europejskiego mówiło o znaczeniu wiary w wypełnianiu ich misji i o trosce o przyszłość naszego kontynentu. Nie zabrakło też głosu z Polski. Sędzia Paweł Kwiatkowski z Wrocławia zastanawiał się nad związkiem między sprawiedliwością a miłosierdziem: „Z jednej strony bardzo wiele osób szuka sprawiedliwości w społeczeństwie i bardzo ważne jest budowanie sprawiedliwych struktur, a z drugiej strony tych sprawiedliwych struktur nie będzie, jeżeli ludzie nie będą chcieli żyć sprawiedliwie. Ale doskonale też wiemy, że sprawiedliwość nie wystarcza, że miłosierdzie jest tym krokiem dalej” – podkreślił Kwiatkowski.
***
W liście przygotowanym na jubileuszowy tydzień przełożony Wspólnoty z Taizé, brat Alois zachęca, by nie szczędzić sił i przychodzić z pomocą bliźniemu, naprawiać szkody spowodowane przez niesprawiedliwość.
Centralnym punktem spotkania w Taizé będzie zaplanowana na niedzielę modlitwa w 10-tą rocznicę śmierci brata Rogera. Weźmie w niej udział m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
Głównej świątecznej liturgii zakończonej procesją przewodniczył biskup supraski Andrzej.