Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
Ekumenia to na pierwszym miejscu sprawa chrześcijańskiego sumienia – nie kanonów, nie skuteczności, nie uczuć, ale właśnie sumienia – czytamy w książce „Ekumenia i kanony”, najnowszej publikacji ks. prof. Henryka Seweryniaka, uznanego teologa, ekumenisty, wykładowcy, członka Komisji Mieszanej do spraw Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów.
Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia Męki Pańskiej. Poprzedza on Wielkanoc, która w tym roku w Kościele wschodnim wypada 20 kwietnia, czyli w tym samym terminie, co u katolików.
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.
Wielki Tydzień jest dla luteranów szczególnie istotnym okresem liturgicznym. Rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, przypomniała, że rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kulminacją jest Wielki Piątek.
Powód? Poparcie przez patriarchat moskiewski wojny na Ukrainie.
Dwudniowe uroczystości zgromadzą przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich Europy.
Najstarsza diecezja ewangelicka na świecie, diecezja mazurska, obchodzi jubileusz 500 lat. Jej powstanie wiąże się z Hołdem Pruskim, kiedy to w 1525 roku książę Albrecht Hohenzollern, dawny wielki mistrz zakonu krzyżackiego, najpierw przyjął tytuł księcia pruskiego, a kilka miesięcy później przeszedł na luteranizm.
W związku z tym, że Wielkanoc obchodzona jest w tym roku tego samego dnia przez Kościoły Wschodu i Zachodu, szwajcarski kardynał Kurt Koch podkreślił znaczenie Soboru Nicejskiego. W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu informacyjnego catt.ch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił historyczne i ekumeniczne znaczenie Soboru, który został zwołany 1700 lat temu przez cesarza Konstantyna.
W ewangelicko-augsburskiej katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach w niedzielę 30 marca oficjalnie przekazano nowy dzwon, który zawiśnie w katedralnej wieży. Jego fundatorem jest archidiecezja katowicka.