Kolejny dzień wizyty Bartłomieja I na Ukrainie.
To pierwsza wizyta honorowego zwierzchnika światowego prawosławia na Ukrainie od czasu nadania przezeń autokefalii miejscowemu Kościołowi prawosławnemu.
Mija 81 lat od powstania ekumenicznej Wspólnoty Taizé. W środku II wojny światowej, 25-letni Szwajcar, Roger Schütz, zatrzymał się w jednej z wiosek w Burgundii, kupił opuszczony dom i zaczął wraz z siostrą Geneviève ukrywać Żydów oraz uchodźców.
Wspólnota św. Idziego oraz Federacja Kościołów Protestanckich wyraziły gotowość wzięcia odpowiedzialności za organizowanie korytarzy humanitarnych z Afganistanem.
Z okazji przypadającej w tych dniach 100. rocznicy urodzin trzech pierwszych członków Taizé, przeor ekumenicznej wspólnoty, brat Alois, wyraził wdzięczność za różnorodne talenty tych pierwszych braci. Ta trójka wyznaczyła trzy „podstawowe linie naszego życia w Taizé” i trzy ważne troski założyciela brata Rogera (1915-2005), powiedział o. Alois w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Ok. dwustu osób wyruszyło w sobotę z Białegostoku w 36. Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na św. Górę Grabarkę. To rokrocznie największa w kraju pielgrzymka na uroczystości Przemienienia Pańskiego w tym sanktuarium, odbywające się tam w dniach 18-19 sierpnia.
Czterodniowa wizyta ma rozpocząć się 22 sierpnia.
Tylko w ostatnim tygodniu w atakach na przesiedleńców zginęło tam ponad 200 osób, w tym ponad 100 dzieci.
"Ogień trawi ogromne połacie naszej planety".
Już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia, rozpocznie się Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Zielonej Góry do Glasgow. Wszystko rozpocznie nabożeństwo ekumeniczne w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze.