Urzędowy laicyzm Francji obfituje w niespodzianki i sprzeczności. Wniebowstąpienie jest w tym kraju dniem świątecznym wolnym od pracy, ale krzyż na bramie cmentarza może być przyczyną wieloletniej sprawy sądowej. To jeden z przykładów sporów o symbole religijne w tym kraju.
Głosił, iż „studenci mają prawo do podważania ideologii LGBT”.
Pod koniec kwietnia terroryści z Boko Haram przejęli kontrolę nad miastem Geidam w Nigerii i ogłosili w nim utworzenie kalifatu. Rozdawali mieszkańcom pieniądze oraz ulotki z napisem: „ci, którzy się nie nawrócą na islam, zostaną zabici”.
Papież Franciszek napisał przedmowę do książki: „Od «męczeństwa za życia» do męczeństwa krwi”, wydanej pod redakcją Vincenzo Bertolone o sędzim Rosario Angelo Livatino, ofierze mafii. Był on nieustraszonym stróżem sprawiedliwości, przykładnym chrześcijaninem i profesjonalistą, przeciwko któremu mafia kontrolująca terytorium sycylijskie w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia skierowała ostrze nienawiści. W najbliższą niedzielę ten świecki męczennik zostanie w Agrigento, na Sycylii ogłoszony błogosławionym.
Na Filipinach rozpoczął się proces beatyfikacyjny zakonnika porwanego, torturowanego i zabitego przez islamistów. Klaretyński misjonarz o. Rhoel Gallardo zginął 21 lat temu z rąk terrorystów z Grupy Abu Sajjafa, walczącego o niepodległe państwo muzułmańskie na południu Filipin.
Od czasu podpisania i odnowienia umowy tymczasowej, działania przeciwko biskupom „podziemnym stają się coraz bardziej widoczne i gwałtowne.
Policja w Peru bada okoliczności napadu na włoską misjonarkę, która zmarła w wyniku odniesionych ran, brutalnie zadanych jej maczetą. Początkowo przypuszczano, że padła ofiarą napadu rabunkowego. Pojawiła się jednak hipoteza, że chodziło o zastraszenie misjonarzy niosących pomoc ubogim mieszkańcom slumsów w Nuevo Chimbote.
Papież Franciszek modli się za o. Christiana Carlassare, włoskiego misjonarza kombonianina, który został ranny podczas zbrojnego napadu w Sudanie Południowym. Kapłan został postrzelony w obie nogi w swoim domu w miejscowości Rumbek.
Ks. Stan Swamy, więziony w Indiach jezuita, który pracował wśród najuboższych mieszkańców tego kraju, 26 kwietnia kończy 84 lata. Jego ostatni wniosek o zwolnienie za kaucją, ze względu na zły stan zdrowia, został odrzucony. Władze tego kraju pozostają głuche na prośby o jego uwolnienie. O wsparcie o. Swamy’ego zaapelował do społeczności międzynarodowej prowincjał jezuitów w Wielkiej Brytanii, ks. Damian Howard.
50-letnia Włoszka Nadia De Munari została zaatakowana w swoim mieszkaniu w Nuevo Chimbote podczas snu. Odnaleziono ją jeszcze żywą, ale zmarła po operacji w szpitalu w Limie. Opiekowała się 500 dziećmi w 6 przedszkolach.