Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie ekumenizm.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Święta Bożego Narodzenia w tradycji luterańskiej są wyjątkowym czasem głębokiego przeżywania radości z narodzin Jezusa Chrystusa - powiedziała PAP rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
80 lat temu sporządzono raport Stroopa. To wstrząsające świadectwo zagłady ludności żydowskiej i jednocześnie zimny, pozbawiony emocji dokument, wytworzony przez niemiecką machinę zbrodni, i to zbrodni popełnianych przed obiektywem fotograficznego aparatu - powiedziała PAP archiwistka z IPN Ewa Wójcicka.
Grupy kolędników z barwnymi gwiazdami można w tych dniach spotkać m.in. w części miejscowości w województwie podlaskim. Trwają bowiem święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, obchodzone w tym terminie przez prawosławnych.
Ponad 30 grobów chrześcijańskich zostało zdewastowanych na cmentarzu w Jerozolimie, niektóre z nich to groby wojenne Wspólnoty Brytyjskiej - podała we wtorek na swoim portalu brytyjska sieć telewizyjna Sky News. Poprzewracane zostały nagrobki, zniszczono ikonografię.
Zakończył się gruntowny remont zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce - podał w piątek Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Był on niezbędny, gdyż na murach pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia.
Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II przy polskim kościele pw. Różańca Świętego w Edmonton w południowo-zachodniej Kanadzie - poinformował portal CBC. Na cokole czerwoną farbą odciśnięto kilkadziesiąt dłoni, a ślady stóp prowadziły od monumentu do kościoła. O wandalizm podejrzana jest kobieta.
W jutrzniach odprawianych przed świtem luteranie na Śląsku Cieszyńskim głosili w piątek Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela. Nabożeństwo jest odpowiednikiem pasterki w Kościele katolickim. Odprawiono je m.in. w Bielsku-Białej, pobliskim Jaworzu i w Cieszynie.
Kilka tysięcy muzułmanów, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, uczestniczyło w piątek w pierwszych od niemal 90 lat modlitwach w dawnym muzeum, a obecnie meczecie Hagia Sophia w Stambule.
Po raz pierwszy od 90 lat w Hagii Sophii w Stambule odbędą się w piątek muzułmańskie modlitwy. Budynek będący bazyliką, meczetem, a potem muzeum został przekształcony ponownie w meczet na mocy kontrowersyjnej decyzji prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana.
W pożarze, który wybuchł w sobotę rano w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes i został szybko opanowany, całkowicie spłonęły 400-letnie barokowe organy, które uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 roku - podały francuskie media.