Czy ewangelikalne mega-Kościoły przeżywają kryzys? Czy pękną jak bańka mydlana? – zastanawia się ewangelikalny magazyn idea.
Pesymistyczne nastroje wzmagają doniesienia o bankructwie popularnego zboru w Garden Grove, który został zmuszony do sprzedaży słynnej „Szklanej Katedry” rzymskokatolickiej diecezji Orange. W trudnej sytuacji są również inne zbory.
Według autorów analizy przyszłość rozkwitających pod koniec XX wieku mega-Kościołów stoi pod dużym znakiem zapytania – liczba osób uczęszczających na nabożeństwa nie rośnie, a wręcz maleje. Ponadto charyzmatyczni ojcowie-założyciele powoli odchodzą na zasłużoną emeryturę, a charyzmatycznych następców na ich miarę trudno odnaleźć. Zainwestowane u szczytu popularności pieniądze w budowę imponujących katedr lub supernowoczesnych sali modlitw – pochodzące nierzadko z kosztownych kredytów – stają się coraz trudniejsze w utrzymaniu wobec narastającego kryzysu gospodarczego oraz zmniejszającej się liczby wiernych. Kurczące się mega-zbory nie są w stanie ponieść kosztów funkcjonowania parafii, w tym utrzymania budynku, personelu i rozbudowywanych struktur misyjnych, w tym niezwykle kosztownych wydawnictw czy wytwórni programów radiowo-telewizyjnych.
Idea przytacza opinię Scotta Thumma, socjologa religii z Hartford-Institute, który wskazuje również na konflikty powstające wśród kierownictwa mega-Kościołów, czasem nawet osób z jednej rodziny. Rosnące koszty utrzymania skłoniły niektóre mega-Kościoły do dywersyfikacji działań, w tym do zakładania mniejszych zborów-córek w nowych miejscach, oraz inwestowania w internetowe duszpasterstwo, które pozwala zaoszczędzić potężne środki finansowe. Działania te przynoszą pozytywne skutki m.in. dla Kościoła Saddleback znanego kaznodziei i autora bestsellerów Ricka Warrena.
W USA działa ok. 2 tys. mega-Kościołów, należących głównie do ewangelikalnego chrześcijaństwa – twierdzi Scott Thumma. Największą wspólnotą jest Lakewood Church w Houston w stanie Teksas, który co niedzielę ma ok. 43,5 tys. osób, uczestniczących w nabożeństwach w czasie weekendu.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.