Kryzys mega-kościołów?

Czy ewangelikalne mega-Kościoły przeżywają kryzys? Czy pękną jak bańka mydlana? – zastanawia się ewangelikalny magazyn idea.

Pesymistyczne nastroje wzmagają doniesienia o bankructwie popularnego zboru w Garden Grove, który został zmuszony do sprzedaży słynnej „Szklanej Katedry” rzymskokatolickiej diecezji Orange. W trudnej sytuacji są również inne zbory.

Według autorów analizy przyszłość rozkwitających pod koniec XX wieku mega-Kościołów stoi pod dużym znakiem zapytania – liczba osób uczęszczających na nabożeństwa nie rośnie, a wręcz maleje. Ponadto charyzmatyczni ojcowie-założyciele powoli odchodzą na zasłużoną emeryturę, a charyzmatycznych następców na ich miarę trudno odnaleźć. Zainwestowane u szczytu popularności pieniądze w budowę imponujących katedr lub supernowoczesnych sali modlitw – pochodzące nierzadko z kosztownych kredytów – stają się coraz trudniejsze w utrzymaniu wobec narastającego kryzysu gospodarczego oraz zmniejszającej się liczby wiernych. Kurczące się mega-zbory nie są w stanie ponieść kosztów funkcjonowania parafii, w tym utrzymania budynku, personelu i rozbudowywanych struktur misyjnych, w tym niezwykle kosztownych wydawnictw czy wytwórni programów radiowo-telewizyjnych.

Idea przytacza opinię Scotta Thumma, socjologa religii z Hartford-Institute, który wskazuje również na konflikty powstające wśród kierownictwa mega-Kościołów, czasem nawet osób z jednej rodziny. Rosnące koszty utrzymania skłoniły niektóre mega-Kościoły do dywersyfikacji działań, w tym do zakładania mniejszych zborów-córek w nowych miejscach, oraz inwestowania w internetowe duszpasterstwo, które pozwala zaoszczędzić potężne środki finansowe. Działania te przynoszą pozytywne skutki m.in. dla Kościoła Saddleback znanego kaznodziei i autora bestsellerów Ricka Warrena.

W USA działa ok. 2 tys. mega-Kościołów, należących głównie do ewangelikalnego chrześcijaństwa – twierdzi Scott Thumma. Największą wspólnotą jest Lakewood Church w Houston w stanie Teksas, który co niedzielę ma ok. 43,5 tys. osób, uczestniczących w nabożeństwach w czasie weekendu.

***

  Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.