Sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego dr Geoff Tunnicliffe przeprosił katolików za dyskryminację ze strony protestantów. Była to reakcja na niedawno wystąpienie papieża Franciszka, który przeprosił za prześladowania zielonoświątkowców pod rządami faszystowskiego rządu Włoch w latach 20. i 30. ubiegłego wieku - informuje serwis chnnews.pl.
- Mam nadzieję, że ten akt papieża Franciszka odbije się echem na świecie, zwłaszcza w tych krajach, w których mają miejsce znaczące napięcia pomiędzy katolikami i ewangelicznymi chrześcijanami - cytuje wypowiedź Tunnicliffe'a Radio Watykańskie.
- Muszę jednak powiedzieć także to: przyznaję, że w historii dochodziło do sytuacji, w których protestanci, w tym ewangeliczni chrześcijanie, dyskryminowali katolickich chrześcijan. Jest mi naprawdę przykro za tego rodzaju działania, ponieważ choć możemy nie zgadzać się pod względem teologicznym, nigdy nie powinno to prowadzić do dyskryminacji czy prześladowań drugiej strony - oświadczył sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelicznego.
Dr Geoff uważa, że zachowanie papieża Franciszka stanowiło wzór dla innych.
- Wszyscy potrzebujemy uznawać nasze wady i prosić siebie nawzajem o przebaczenie. Myślę, że papież Franciszek dał wspaniały przykład - stwierdził Tunnicliffe. Podkreślił przy tym wagę budowania jedności między chrześcijanami.
Według chnnews.pl, Światowy Alians Ewangeliczny, na czele którego stoi Tunnicliffe, reprezentuje około 650 mln chrześcijan na świecie.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.