Berlin w oczekiwaniu na Taizé

Abp Rainer Maria Woelki wyraził wdzięczność, że jego archidiecezja już niebawem podejmie tysiące młodych pielgrzymów podczas 34. Europejskiego Spotkania Młodych w Berlinie, organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.

Miejscowy ordynariusz przyznał, że stolica Niemiec jest miastem symbolicznym dla jedności europejskiej młodzieży i już od dawna czekał na taką chwilę.

Już w 1986 r., czyli na kilka lat przed obaleniem muru berlińskiego, brat Roger Schutz był w berlińskiej katedrze św. Jadwigi. Od tego czasu wiele wspólnot i parafii podtrzymuje tradycję śpiewów i modlitw wspólnoty z Taizé – powiedział tuż przed Bożym Narodzeniem abp Woelki. Zaznaczył, że Europejskie Spotkania Młodych są potrzebne dzisiejszej Europie a Berlin jest miastem, w którym najlepiej widać ślady politycznych podziałów. Podobnie wypowiedzieli się prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel, zaznaczając, że spotkanie młodzieży w Berlinie będzie miało dobry wpływ na tworzenie europejskiej wspólnoty narodów.

Od 28 grudnia do 1 stycznia na zaproszenie braci ze wspólnoty Taizé do stolicy Niemiec przyjedzie ponad 30 tys. młodych pielgrzymów, w tym m.in. 6 tys. Polaków, 2 tys. Francuzów, Włosi, Chorwaci i Ukraińcy.

Dla większości znalazły się miejsca u rodzin w blisko 150 parafiach. Dla dwóch tysięcy młodych pielgrzymów organizatorzy wciąż szukają prywatnych noclegów. W ostateczności będą oni musieli przenocować w halach sportowych.

«« | « | 1 | » | »»