"Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła"

Do wspólnego wydobycia z zapomnienia półtora tysiąca lat wspólnej historii Kościoła wezwał protestantów i katolików przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Zdaniem watykańskiego „ministra ds. ekumenizmu“ w ten sposób moglibyśmy poznać i zrozumieć na nowo Reformację. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji "Deutsche Welle" podkreślił, że „ostatecznie Marcin Luter nie chciał zakładać nowego Kościoła”.

„Bardziej zależało mu na odnowie Kościoła a nie doprowadzenia go do całkowitego rozbicia” – powiedział watykański purpurat i dodał, że „dzisiaj chodzi o taki dialog podzielonych Kościołów, który uzdrowi pamięć”.

Po raz kolejny kard. Koch przeciwstawił się „rozczarowaniu“ Ewangelickiego Kościoła Niemiec po wizycie w tym kraju Benedykta XVI we wrześniu br. „Rozczarowanym można być tylko wtedy, jeśli nie doszło do spełnienia oczekiwań. Wtedy musi się także mówić o tym, czy te oczekiwania były uzasadnione” – zaznaczył hierarcha.

Jego zdaniem przemówienia Benedykta XVI podczas spotkania z przedstawicielami Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego (EKD) 23. września w Erfurcie były „bardzo obiecujące i wskazujące drogę na przyszłość”. Papież starał się dać również odpowiedzi na pytania, których wcześniej nie miał, a które mają zasadnicze znacznie. Kardynał zapewnił, że patrzy z wielką ufnością na przyszłość dialogu ekumenicznego w Niemczech. „Również w Watykanie przyjęto do wiadomości, jak pozytywnie papież mówił o Lutrze w Erfurcie i jak pozytywnie widzi on korzenie ekumenizmu” – powiedział kard. Koch.

Szwajcarski purpurat kurialny przypomniał o różnicy jaka dzieli katolików i protestantów odnośnie rozumienia Eucharystii. Dlatego nie jest możliwe wspólne jej sprawowanie przy jednym ołtarzu. „Być może fakt, że oba wyznania nie mogą razem sprawować Eucharystii, może stać się wielkim bodźcem w dialogu na temat wspólnoty kościelnej” – zaznaczył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Savonarola
    27.12.2011 23:03
    Zauwazylem,ze Kosciol rzymski coraz cieplej wypowiada sie na temat Lutra.Niewatpliwie oczyszczenie sie Rzymu z zepsucia moralnego i zerwanie z tradycja handlu odpustami Kosciol rzymski zawdziecza wlasnie Lutrowi i jego krytyce.Luter mial wiele szczescia,bo moglby skonczyc tak jak Jan Hus,lub inni reformatorzy,ktorych Kosciol uznal za heretykow.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.