Białystok: Druga edycja warsztatów o różnych religiach w regionie

W Białymstoku ruszyła druga edycja warsztatów "Religie Podlasia" prowadzonych przez miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. W pierwszej, w ciągu trzech miesięcy, wzięło udział ponad tysiąc osób zainteresowanych różnymi wyznaniami obecnymi w regionie.

Celem warsztatów, jak mówią organizatorzy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, jest zapoznanie uczestników z religiami, których przedstawiciele żyją obecnie lub licznie zamieszkiwali w przeszłości tereny obecnego województwa podlaskiego. To pięć wyznań: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam i judaizm.

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Pierwsza edycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Teraz Centrum wpisało je w swoją stałą ofertę i prowadzi nabór na kolejne zajęcia. Jak powiedziała PAP koordynatorka warsztatów Anna Talarczyk z Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu trzech miesięcy, od września, w warsztatach uczestniczyło ok. 1,1 tys. uczniów, co skłoniło organizatorów do ich kontynuowania. Taką potrzebę zgłaszali też nauczyciele, którzy chcieli przyprowadzić na zajęcia swoje klasy, ale nie było już wolnych terminów.

Warsztaty trwają ok. 1,5 godziny. Na początku uczestnicy oglądają krótkie filmiki o poszczególnych wyznaniach. W kolejnych prezentacjach duchowni mówią o tym, jak wygląda ich życie, opowiadają o codziennych i świątecznych obowiązkach, tłumaczą też zasady wiary. Filmy zostały nakręcone we wnętrzach świątyń danej religii, dzięki czemu uczestnicy mogą zobaczyć, jakie są między nimi podobieństwa i różnice.

Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystują do rozwiązania kolejnych zadań. To m.in. "ubranie" postaci duchownego w odpowiednie części garderoby. Np. strój rabina składa się m.in. z tałesu, czyli chusty, którą zakładają Żydzi na ramiona w trakcie modlitwy, jarmułki, czyli nakrycia głowy. Do postaci trzeba też przyczepić brodę i pejsy, które mają w judaizmie symboliczne znaczenie.

Oprócz tego, uczestnicy układają puzzle, na których znajdują się fotografie świątyń poszczególnych wyznań, m.in. kościół św. Rocha w Białymstoku czy meczet w Kruszynianach. Inne zadanie polega na losowaniu ze skrzyni rzeczy związanych z daną religią i wyjaśnieniu innym, do czego służą. Jest tu m.in. ikona, czyli prawosławny obraz z postacią świętego, menora czyli świecznik żydowski, tespi - muzułmański różaniec, czy tzw. róża Lutra, symbol Kościoła ewangelickiego.

Podsumowując pierwszą edycję Talarczyk powiedziała, że takie warsztaty są bardzo potrzebne. Dodała, że uczestnicy mieli dosyć pobieżną wiedzę na temat wyznań w regionie, a często nie wiedzieli o nich nic. Umieli np. wskazać świątynie, ale nie potrafili nazwać np. części ubioru duchownego czy świąt danej religii. Oceniła, że największym zainteresowaniem cieszyły się ćwiczenia, podczas których było trzeba wylosować przedmiot ze skrzyni i go nazwać.

Oprócz warsztatów prowadzonych w Centrum, placówka udostępniła na swojej stronie internetowej materiały dla nauczycieli. Jest wśród nich scenariusz lekcji, którą można przeprowadzić w szkole, można wydrukować pomoce dydaktyczne, jak zdjęcia poszczególnych świątyń. To także zeszyt ćwiczeń dla uczniów, w którym znajduje się m.in. słownik wyjaśniający nazwy i pojęcia związane z daną religią.

Województwo podlaskie uważane jest za jedno z najbardziej zróżnicowanych narodowościowo i religijnie. Są tu m.in. największe w Polsce skupiska prawosławnych oraz polskich wyznawców islamu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama