Benedykt XVI zaprasza za rok do Rzymu

W Berlinie trwa 34. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé. Bierze w nim udział blisko 30 tys. młodych ludzi z różnych krajów Europy.

Dzień drugi to oprócz modlitw i śpiewów również spotkania tematyczne. Popołudniu część młodzieży spotkała się z członkami parlamentu niemieckiego i debatowała o przyszłości starego kontynentu.

Wpływ chrześcijan na zjednoczoną Europę to temat, który chętnie podejmowany jest w grupach roboczych tegorocznego spotkania młodych. „Jakiej Europy pragniemy?” oraz „W stronę bardziej sprawiedliwego świata” – nad tego typu problemami młodzi Europejczycy zastanawiali się m.in. w obecności wiceprzewodniczącego Bundestagu Woflganga Thierse. Dla większości z nich chrześcijanie to filary dzisiejszej politycznej rzeczywistości: „Dzisiaj Berlin jest coraz bardziej ateistyczny. A przecież już w starożytności Europa zakładana była przez chrześcijan. Dlatego dzisiaj, w czasach Unii Europejskiej, nasze spotkanie dodaje temu miastu tego chrześcijańskiego wymiaru. Berlin dzisiaj nie dzieli się już na wschodni i zachodni, jest wielonarodowy. Dlatego spotkanie chrześcijan wokół braci z Taizé świetnie do niego pasuje” – mówił niemiecki polityk.

Organizatorów cieszy szczególnie fakt, że do Berlina przyjechało wielu młodych ludzi ze wschodniej Europy, w tym z Ukrainy i Białorusi. O chrześcijańskich korzeniach swojego kontynentu będą mogli rozmawiać również za rok podczas kolejnego spotkania, które na zaproszenie Benedykta XVI odbędzie się w Rzymie - podaje Radio Watykańskie.

Oficjalne ogłoszenie miejsca przyszłorocznych Europejskich Dni Młodych nastąpi podczas piątkowej modlitwy wieczornej w Berlinie.

«« | « | 1 | » | »»