Parafia zmieniła wiarę

Anglikańska parafia św. Jana Chrzciciela w Calgary przyjęła wiarę katolicką. Uroczystość odbyła się w tamtejszej katedrze.

Począwszy od pasterki Msze w parafialnym kościele sprawowane są już według katolickiego mszału, ale zgodnie z anglikańską tradycją, czyli tak jak to robią byli anglikanie w Wielkiej Brytanii. W Kanadzie nie został jeszcze ustanowiony dla nich ordynariat personalny. Jednakże na mocy specjalnego pozwolenia papieskiego delegata, abp. Thomasa Collinsa, już teraz parafia ta może funkcjonować tak, jakby do ordynariatu należała. Liturgię sprawuje tam na razie wyznaczony przez diecezję kapłan. Byli pastorzy, proboszcz i wikary, przygotowują się do przyjęcia katolickich święceń.

Decyzję o konwersji parafia św. Jana Chrzciciela w Calgary podjęła już przed rokiem i to niemal jednomyślnie. We Wspólnocie Anglikańskiej pozostało jedynie dwóch dawnych parafian. Nowi katolicy będą przez najbliższych pięć lat wynajmować kościół i przykościelne zabudowania od diecezji anglikańskiej. Po zakończeniu tego okresu będą mieli prawo pierwokupu.

«« | « | 1 | » | »»