100 mln prześladowanych chrześcijan

Ok. 100 mln chrześcijan cierpi na świecie w wyniku prześladowań.

Najgorsza sytuacja wyznawców Chrystusa jest Korei Północnej, ale także w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej i Iranie, w których nie mogą oni nadal bez ograniczeń wyznawać swojej wiary – wynika z zaprezentowanego dzisiaj w Bernie w Szwajcarii corocznego raportu "Weltverfolgungsindex 2012" międzynarodowego Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors” (Otwarte Drzwi). W pierwszej dziesiątce na czele krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani znajduje się dziewięć państw z muzułmańską większością.

Według organizacji znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Pakistanie po zamordowaniu w marcu ub.r. ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhatti. „Sytuacja chrześcijan istotnie się pogorszyła tam gdzie wzrósł islamski ekstremizm“ – stwierdza organizacja.

W raporcie Open Doors nie kryje rozczarowania następstwami "arabskiej wiosny“ dla religijnych mniejszości w zrewoltowanych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. „Zamiast wiosny powinno się mówić o `arabskiej zimie` patrząc szczególnie na sytuację chrześcijan w Egipcie” – stwierdza.

Organizacja równie negatywnie ocenia sytuację chrześcijan w Sudanie, gdzie po podziale państwa w minionym roku na Sudan Południowy i Republikę Sudanu, prezydent tego drugiego dąży do utworzenia pierwszego islamskiego państwa w Afryce, w którym będzie obowiązywało prawo szariatu.

Kolejnym krajem na Czarnym Lądzie, w którym chrześcijanie są prześladowani jest Nigeria. Co raz dochodzi tam do „najgorszych okrucieństw“ z wieloma ofiarami śmiertelnymi. W ostatnim roku zginęło tam z powodu swojej wiary ponad 300 chrześcijan. Ostatnio ich sytuację bardzo zaostrzyła działalność ekstremistycznej sekty islamskiej "Boko Haram", która stała za zamachami przeciw chrześcijanom i kościołom podczas Bożego Narodzenia. W ich wyniku zginęło lub zaginęło ponad 200 osób. Ponadto sekta wydała chrześcijanom ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północnej Nigerii.

Z wielką troską organizacja pisze o sytuacji chrześcijan w Korei Północnej i Chinach. W Korei po śmierci dyktatorów Kim Ir Sena i jego syna - Kim Dzong Ila kult "Umiłowanego Wodza" i "Wiecznego Prezydenta" przyjął postać pseudoreligii a każdy wyznający inną wiarę jest prześladowany. Większość z ok. 400 tys. chrześcijan żyje w podziemiu a ok. 70 tys. przebywa w więzieniach i obozach pracy.
Jak zaznacza "Open Doors" podobnie jak w latach ubiegłych liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Nadal ok. 80 mln wyznawców Chrystusa nie może w Państwie Środka praktykować swej wiary w sposób wolny.

Tak prezentuje się sporządzona przez "Open Doors" lista 10 krajów, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani:

1. Korea Północna (2010 r. miejsce 1)

2. Afganistan (3)

3. Arabia Saudyjska (4)

4. Somalia (5)

5. Iran (2)

6. Malediwy (6)

7. Uzbekistan (9)

8. Jemen (7)

9. Irak (8)

10. Pakistan (11)

Raport „Open Doors“ powstaje w oparciu o całoroczny monitoring przestrzegania prawa do wolności religijnej chrześcijan w 50 krajach świata. Organizacja sporządza dokument na podstawie informacji własnych, doniesieniach innych oraz szacunkach ekspertów.

«« | « | 1 | » | »»