W pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 18 stycznia, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak złożyli wizytę abp. Sawie, prawosławnemu metropolicie warszawskiemu i całej Polski.
– Myślimy o tej jedności i tęsknimy za nią – powiedział abp Józef Michalik w rozmowie z Biurem Prasowym KEP u progu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przekonuje, że trzeba budować na prawdzie i przełamywać schematy, a nade wszystko zostawiać miejsce działaniu Bożemu. – Ludzie mają tysiące argumentów ludzkich, a ciężko znaleźć niekiedy ten argument Boży, ten argument właściwy, który by doprowadził do jedności wiary, pełnej jedności wiary w Kościołach chrześcijańskich i komunii, byśmy mogli być świadkami wobec świata w pełni – zauważył.
Przed południem przewodniczący Episkopatu wraz z sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem złożyli wizytę zwierzchnikowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupowi Sawie.
Metropolita prawosławny i przedstawiciele Episkopatu rozmawiali o zaplanowanej na sierpień wizycie w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Tematem rozmowy był też przygotowywany dokument na temat pojednania narodów polskiego i rosyjskiego.
Hierarchowie wspomnieli też o pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, który działa przy Konferencji Episkopatu Polski w ramach Rady ds. Dialogu Ekumenicznego, a także o pracach samej Rady. Przypomnijmy, że Kościół katolicki wydał instrukcję nt. małżeństw mieszanych, która czeka na zatwierdzenie (tzw. recognitio) przez Stolicę Apostolską. Wszystkie Kościoły, w tym katolicki i prawosławny, przygotowują się do wydania wspólnego dokumentu o świętowaniu i poszanowaniu niedzieli.
Była to pierwsza wizyta abp. Józefa Michalika jako przewodniczącego Episkopatu, a bp. Wojciecha Polaka jako sekretarza generalnego u metropolity Sawy. Jej znaczenie polega i na tym, że miała miejsce w pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a jednocześnie w wigilię ważnego dla całego Kościoła Wschodniego święta Jordanu, obchodzonego na pamiątkę Chrztu Pańskiego.
Od 2023 r. to społeczność żydowska była najczęściej atakowaną grupą wyznaniową.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.
W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystała rekordowa ilość par.