„Myślimy o tej jedności i tęsknimy”

W pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 18 stycznia, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak złożyli wizytę abp. Sawie, prawosławnemu metropolicie warszawskiemu i całej Polski.

– Myślimy o tej jedności i tęsknimy za nią – powiedział abp Józef Michalik w rozmowie z Biurem Prasowym KEP u progu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przekonuje, że trzeba budować na prawdzie i przełamywać schematy, a nade wszystko zostawiać miejsce działaniu Bożemu. – Ludzie mają tysiące argumentów ludzkich, a ciężko znaleźć niekiedy ten argument Boży, ten argument właściwy, który by doprowadził do jedności wiary, pełnej jedności wiary w Kościołach chrześcijańskich i komunii, byśmy mogli być świadkami wobec świata w pełni – zauważył.

Przed południem przewodniczący Episkopatu wraz z sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem złożyli wizytę zwierzchnikowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupowi Sawie.

Metropolita prawosławny i przedstawiciele Episkopatu rozmawiali o zaplanowanej na sierpień wizycie w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Tematem rozmowy był też przygotowywany dokument na temat pojednania narodów polskiego i rosyjskiego.

Hierarchowie wspomnieli też o pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, który działa przy Konferencji Episkopatu Polski w ramach Rady ds. Dialogu Ekumenicznego, a także o pracach samej Rady. Przypomnijmy, że Kościół katolicki wydał instrukcję nt. małżeństw mieszanych, która czeka na zatwierdzenie (tzw. recognitio) przez Stolicę Apostolską. Wszystkie Kościoły, w tym katolicki i prawosławny, przygotowują się do wydania wspólnego dokumentu o świętowaniu i poszanowaniu niedzieli.

Była to pierwsza wizyta abp. Józefa Michalika jako przewodniczącego Episkopatu, a bp. Wojciecha Polaka jako sekretarza generalnego u metropolity Sawy. Jej znaczenie polega i na tym, że miała miejsce w pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a jednocześnie w wigilię ważnego dla całego Kościoła Wschodniego święta Jordanu, obchodzonego na pamiątkę Chrztu Pańskiego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MICHALIK, SAWA