Święto Jordanu czyli Objawienie

Kościoły Wschodnie obchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt - Objawienie Pańskie, nazywane popularnie Świętem Jordanu

Upamiętnia ono chrzest Pana Jezusa. Wierni zgromadzą się na nabożeństwach połączonych z poświęceniem wody.

Abp Jan Martyniak w rozmowie z KAI przypomina, że Jezus ciągle pozostaje obecny w Kościele poprzez sakramenty. Pierwszym i szczególnym jest chrzest.Zwierzchnik grekokatolików w Polsce podkreśla, że poprzez swój chrzest, Pan Jezus przybliżył człowiekowi niebo.Objawienie Pańskie, czyli Epifania w Kościołach używających kalendarza juliańskiego przypada - według kalendarza powszechnego - 19 stycznia. Nazywane jest też świętem Chrztu Pańskiego lub Świętem Jordanu, gdyż upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie. W tym dniu wierni gromadzą się w świątyniach na Boskich Liturgiach (tak w Kościołach Wschodnich nazywana jest Msza święta), a potem udają się nad rzekę na obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody.

W czasie modlitwy kapłani święcą wodę poprzez cztery gesty: zanurzenie w niej trzech specjalnych trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Wypuszczane są też trzy gołąbki symbolizujące obecność Ducha Świętego.

Na zakończenie kapłani kropią zebranych dopiero co poświęconą wodą. Po nabożeństwie wierni zabierają ją, aby pokropić nią swoich bliskich oraz domy. Woda przechowywana jest do kolejnego Święta Jordanu. Grekokatolicy wierzą, że ma ona właściwości lecznicze i nie ulega zepsuciu. Używają jej także kapłani.

«« | « | 1 | » | »»