Episkopat i Patriarchat dają na zgodę

Orędzie o pojednaniu między narodem polskim i rosyjskim jest już prawie gotowe - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Dokument ma być podpisany podczas sierpniowej wizyty w Polsce patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I.

Wspólne Orędzie do Narodów Rosji i Polski o pojednaniu - jak podaje biuro prasowe KEP - podpiszą zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl I oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Prawdopodobnie odbędzie się to w Warszawie w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski podczas pierwszych odwiedzin patriarchy moskiewskiego w Polsce.

Nad ostatnimi poprawkami do dokumentu dyskutowali w czwartek przedstawiciele Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego. Przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik spotkał się w tej sprawie z ihumenem Filaretem z Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. "Ostatnia wizyta ojca Filareta pomogła dopracować tekst, który - mamy nadzieję - będzie mógł być ogłoszony w czasie najbliższej wizyty patriarchy z Moskwy, którego powitamy całym sercem, do którego zwrócimy się też z prośbą o to, byśmy mogli kontynuować w jakiś sposób ten dialog wiary, religii, relacji między naszymi dwoma narodami" - powiedział abp Józef Michalik.

Przewodniczący Episkopatu spotkał się też z z przedstawicielem Patriarchatu Moskiewskiego. Wcześniej odbyło się spotkanie robocze z ihumenem Filaretem z udziałem abp. Stanisława Budzika, bp. Tadeusza Pikusa i ks. Jarosława Mrówczyńskiego, zastępcy sekretarza generalnego Episkopatu Polski.

Prace nad dokumentem trwały blisko dwa lata. Ze strony Episkopatu powołano specjalny Zespół do Rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Jego przewodniczącym został abp Henryk Muszyński, w skład zespołu weszli także abp Stanisław Budzik i bp Tadeusz Pikus.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli obu stron odbyło się w Warszawie 26 lutego 2010 r. Obie strony podkreśliły wówczas historyczne znaczenie tej inicjatywy i podjętych rozmów. 24 czerwca 2010 r., na kolejne spotkanie w Warszawie przybył przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. "Idea tego dokumentu polega na tym, aby spojrzeć na historię naszych dwóch narodów z kościelnego punktu widzenia i nakreślić perspektywy na przyszłość" - podkreślał. "Punkt ciężkości tego dokumentu zmierza do tego, by we współczesnym świecie, w dużym stopniu zlaicyzowanym, dać wspólne świadectwo Chrystusowej Ewangelii i być znakiem pojednania" - wyjaśniał abp Henryk Muszyński.

15 marca 2012 r. strony prawosławna i katolicka uzgodniły ostateczną wersję wspólnego dokumentu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Tephilin
    23.03.2012 10:54
    Pod tak istotną - RADOSNĄ - informacją brak jakichkolwiek komentarzy. Pod niusami o funduszu kościelnym - mnóstwo. To smutne, że polskim katolikom bardziej finanse w głowie, niż tak wielkie wydarzenie ekumeniczno-społeczne jak wspólny głos pasterzy Kościołów chrześcijańskich w Polsce i Rosji w sprawie pojednania polsko-rosyjskiego. Widać "kasa" wszystkich interesuje, pojednanie (czyli Ewangelia!) - niewielu...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.