Patriarcha antiocheński z wizytą w Polsce

Prawosławny patriarcha antiocheński Jan X przyjeżdża we wtorek z Syrii do Polski. W czasie kilkudniowej wizyty odbierze m.in. doktorat honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i będzie przewodniczyć cerkiewnym obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce.

Głowa prawosławnego patriarchatu Antiochii i całego Wschodu jest nad Wisłą po raz pierwszy. Będzie sześć dni. Przybywa na zaproszenie zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce, metropolity Sawy. "Zaproszenie - jak wyjaśniała w przesłanym PAP oświadczeniu kuria metropolitalna w Warszawie - to wyraz podtrzymania duchowego dla Kościoła antiocheńskiego w jego dzisiejszym położeniu".

W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa.

Zgodnie ze wstępnym programem wizyty, przedstawionym przez Kancelarię Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, we wtorek Jan X weźmie udział w nabożeństwie w Katedrze Metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. W południe zaś odbierze tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Po południu - jak podała kancelaria - patriarcha ma spotkanie u prezydenta RP.

W środę prawosławny duchowny odwiedzi Lublin. W czwartek i piątek będzie przewodniczył obchodom święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce, najważniejszym w Polsce prawosławnym sanktuarium.

W piątek przewidziano też wizytę Jana X w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.

W sobotę patriarcha odwiedzi Białowieżę, Bielsk Podlaski oraz monaster w Zwierkach.

W niedzielę weźmie natomiast udział w liturgii w świątyni Świętego Ducha w Białymstoku.

W poniedziałek Jan X odwiedzi monaster w Supraślu, a następnie wróci do Warszawy. Stamtąd odleci samolotem do Bejrutu.

Jan X (wł. Juhanna Jazdżidżi) urodził się w 1955 roku w Latakii, na północy Syrii. Teologii poświęcił się dopiero po zdobyciu dyplomu inżyniera - ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Balamand w Libanie, potem doktoryzował się na Uniwersytecie Arystotelesa w greckich Salonikach. W Grecji uzyskał również dyplom Konserwatorium Muzyki Bizantyjskiej.

Święcenia diakońskie odebrał w 1979 roku. Kapłanem został w 1983 roku.

Od 1981 roku wykładał liturgikę na Uniwersytecie Balamand. Od 1993 do 2005 roku był też przełożonym monasteru św. Jerzego w Al-Humajrze pod Damaszkiem. Następnie został przełożonym monasteru Przenajświętszej Bogurodzicy w Balamand.

W 1995 roku wyświęcono go na biskupa. W 2008 roku został antiocheńskim metropolitą Europy Zachodniej i Środkowej. Synod patriarchatu Antiochii i całego Wschodu wybrał go na swego zwierzchnika w grudniu 2012 roku, kilkanaście dni po śmierci patriarchy Ignacego IV.

W ostatnich latach na zaproszenie polskiej Cerkwi Polskę odwiedzali zwierzchnicy różnych kościołów prawosławnych. Przyjechali m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej patriarcha Cyryl, czy patriarchowie jerozolimski i aleksandryjski.

Patriarchat antiocheński zaliczany jest do tzw. patriarchatów apostolskich, znanych z tego, że na ich terenach nauczali apostołowie. Obejmuje terytoria Libanu i Syrii. Główną świątynią jest sobór Zaśnięcia Matki Bożej i Świętego Krzyża w Damaszku, siedzibą patriarchy jest również monastyr Balamand w Libanie.

Do patriarchatu antiocheńskiego należy ok. 12 mln wiernych na całym świecie.

Większość prawosławnych Bliskiego Wschodu mieszka w Libanie i Syrii. W Libanie prawosławni stanowią ok. 10 proc. ludności, w Syrii - przed wojną - szacowano ich liczbę na 14 proc. obywateli.

«« | « | 1 | » | »»