Pasja ojca Pedro

Na wysypisku śmieci zobaczył dzieci walczące o przeżycie z psami i świniami. Zaczął działać. Wierzy, że "Bóg potrafi wszystko odmienić". I widzi jak dokonuje się cud.

Jest argentyńskim księdzem o słoweńskich korzeniach. Na Madagaskarze od ponad 40 lat. Wstrząśnięty tym, co zobaczył na wysypiskach Antananarivo. Tysiące dzieci wyszukujących jedzenia, pomiędzy wygłodniałymi psami i świniami. "Tu nie słowa są potrzebne lecz działanie" pomyśłał.

Mówi, że zawarł z Bogiem przymierze: "Pomóż mi uczynić coś dla tych dzieci". Zaczynał od zera: bez znajomości, bez pieniędzy. "Mieliśmy tylko pasję i wiarę, że Bóg nie pozwoli aby dzieci żyły w takich warunkach". Nie pozwolił. Z gruzów życia wyłoniła się Akamasoa, co po malgasku oznacza: dobrzy przyjaciele.

Akamasoa to dziś 18 wiosek zbudowanych rękoma ludzi, którzy nie mieli niczego. Mieszka w nich ok. 20 tys. osób. Prawie 3 tys. ma pracę etatową. Budują drogi, stawiają domy, utworzyli szkoły. Ponad 120 tys. dzieci, dotychczas zmuszonych uczyć się przetrwania na wysypisku śmieci otrzymało wykształcenie. 80 proc. zdaje maturę, wielu kontynuuje naukę na uniwersytetach.

"W naszym życiu nigdy nie było radości, tylko codzienna nędza. Tutaj Bóg czyni cuda" mówią mieszkańcy Akamasoa. O. Pedro też nie kryje zdumienia:  "Potrzebowaliśmy pieniędzy, ale to nie one dokonały tego cudu, lecz wiara. Wiara tych wszystkich, którzy mnie otaczają. Sam jestem zdziwiony widząc w jaki sposób Bóg potrafi wszystko odmienić".

Nie łudzi, że jest łatwo: "Co można powiedzieć matce która straciła siedmioro dzieci?". Czasem myśli, że mu "pęknie głowa". Ale i idzie dalej: "Iść naprzód - na tym polega siła Ewangelii. Jestem jak zaimpregnowane drewno nasączony przykładem człowieka o imieniu Jezus. W młodości zadawałem sobie pytanie: kim jest dla mniej Jezus, jaką twarz ma Bóg? Odkryłem, że jeżeli chcemy iść najkrótszą drogą do Boga, powinniśmy iść do ubogich. Wtedy natychmiast Go znajdziemy".

Podkreśla, iż "nie można poświęcić się tylko w połowie", a w działaniu "trzeba być przede wszystkim prostolinijnym, prawdomównym, uczciwym". I przekonuje, że cudu można doświadczać na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko chcieć otworzyć serce i oczy. "Niedzielna Msza jest cudem! Dzięki Ci Panie, za to że nas umacniasz w każda niedzielę, dzięki Ci za twe cierpliwe oczekiwania naszego powrotu do Twego Królestwa, Twego światła, Twej miłości".

I tak to w prostocie dokonuje się Ewangelia...

Zobacz film o o. Pedro i mieszkańcach Akamasoa:

UWAGA: Jeśli zamiast filmu widzisz czarny prostokąt, to jest to problem gdzieś na styku przeglądarki internetowej i programu do czytania flashów. Użyj innej przeglądarki):

wiara Ojciec Pedro. "Wszystko, co uczyniliście...." (Mt 25,40)

 

* * *
Film został zrealizowany przez Wspólnotę Chemin Neuf w ramach Międzynarodowej Fraterni Ekumenicznej Net For God. Więcej filmów i informacji n/t Net For God na www.ekumenizm.wiara.pl

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie...
 • linka
  01.04.2012 11:39
  Gdzie nr konta? Jak można wesprzeć Akamasoa?
 • FamvinPolska
  01.04.2012 23:16
  @kolożko : Informacje na temat wspomożenia Akamasoa i dzieł Padre Pedro można zanleźć na stronie Stowarzyszenia: AMICIPADREPEDRO.ORG Można także przekazać darowizny za pośrednictwem. np. Zgromadzenia Księży Misjonarzey
 • FamvinPolska
  01.04.2012 23:18
  W artykule zabrakło informaccji, że Ksiądz Pedro Opeka jest kapłanem Zgromadzenia Misji (Misjonarze św. Wincentego a Paulo) i na Madagaskarze prowadzi swoje dzieła w ramach Zgromadzenia również przy wsparciu Rodziny Wincentyńskiej.
 • yHcGsmlBrgoRGSv
  14.07.2012 08:25
  Bardzo fajna infografika. :] Domyślam się, że niekt re marki międzynarodowe, takie jak Heineken, nie powajiły się ze względu na brak polskich fanpage'y. Najbardziej cieszy mnie wysoka pozycja browar w regionalnych, takich jak Ciechan Miodowy. Co ciekawe, w tym wypadku to nawet nie jest browar, jako wytw rnia, a jeden tylko z rodzaj w piwa rozlewanego przez Ciechana. Rzuciłem okiem na FB, fanpage Ciechana (rozlewni) ma 15 k fan w, czyli o 7 k mniej od Miodowego. :] Od razu też wsparłem browar Amber swoim "lajkiem" rozlewają naprawdę niezłe piwo, zasłużyli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.