Dzień ciszy

W Wielką Sobotę barwą liturgiczną w luterańskich kościołach jest czerń.

Wielka Sobota w świątyniach luterańskich na Śląsku Cieszyńskich jest dniem ciszy. Uświadamiać ma o tym spoczywające w grobie ciało Jezusa. Luteranie nie święcą pokarmów, nie budują także grobów Pańskich.
Jak tłumaczy ks. Janusz Sikora, proboszcz luterańskiej parafii w Cieszynie, Wielka Sobota jest dniem przygotowywania się w ciszy do radosnego Zmartwychwstania. Zamiast zewnętrznych wyrazów wiary związanych z tradycją, ewangelicy podkreślają znacznie żywego Słowa Bożego i skupiają się na porządkowaniu własnego życia przed Bogiem i ludźmi.
W Wielką Sobotę barwą liturgiczną w luterańskich kościołach jest czerń. Jest to dzień łączący gorycz i ból pamiątki śmierci Chrystusa z pełnym nadziei oczekiwaniem na radość Zmartwychwstania.
W wielu parafiach na Śląsku Cieszyńskim niedziela rozpoczyna się nabożeństwami jutrzni wielkanocnej o godz. 5.00 rano. Tego dnia duchowny ubiera białą albę. Tego koloru są także liturgiczne nakrycia i dekorujące kwiaty.
W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego prawie połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama