"Krzyż jest centrum życia"

Krzyż jest centrum całego chrześcijańskiego życia - powiedział KAI abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dziś katolicy tego obrządku obchodzą Wielki Piątek.

Abp Martyniak zwraca uwagę, że mimo iż na świecie istnieje cierpienie niezawinione, to wiele nieszczęść spowodowane jest grzechem nienawiści. - Jezus przyjmuje ludzką naturę i cały kres historii: to, co było, to, co jest i to, co będzie, dlatego krzyż jest centrum całego chrześcijańskiego życia. To jest największa mądrość Boża. Nigdy nie zrozumiemy wszystkich kataklizmów, wojen, nie zrozumiemy całego cierpienia. Wiele z tych wydarzeń wywołuje grzech nienawiści. Jest też oczywiście cierpienie niezawinione – mówi metropolita przemysko-warszawski.

Grekokatolicki hierarcha podkreśla, że śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jest odpowiedzią na wszystkie pytania człowieka. - W śmierci Chrystusa, który przyjął ciało, widzimy, że On pokazuje drogę jak to pokonywać przez swoją miłość i uniżenie – dodaje abp Martyniak.

W Kościele greckokatolickim, podobnie jak w rzymskokatolickim w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy świętej. Głównym nabożeństwem jest Weczirnia, czyli nieszpory z publiczną adoracją płaszczanicy – ikony-całunu z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama