Przerabiają kościoły na stajnie i nocne kluby

10 maja odbyło się w polskim parlamencie spotkanie w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Obrony Chrześcijan w Świecie. Udział wzieli m.in przedstawiciele Open Doors i Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podczas spotkania omówiono problem łamania praw chrześcijan zamieszkujących Cypr północny, który od 1974 r. znajduje się pod okupacją turecką.

Ks. Rafał Cyfka przedstawiciel międzynarodowego stowarzyszenia papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie powiedział, że misją Stowarzyszenia jest niesienie informacji i pomocy prześladowanym chrześcijanom we wszystkich zakątkach świata. Wśród chrześcijan w Polsce wypełnia swą misję poprzez odwiedzanie parafii i organizowanie akcji informacyjnej. W tym roku, po raz czwarty, będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ponadto, ks. Cyfka w imieniu Stowarzyszenia, zaoferował pomoc w przygotowaniu i przebiegu wystawy, dotyczącej niszczenia dóbr kultury światowego i chrześcijańskiego dziedzictwa na okupowanych ziemiach Cypru północnego. „Swoją obecnością na posiedzeniu wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec okupacji 36% terenu wyspy przez Turcję oraz wobec łamania praw człowieka na tych terenach”, powiedział ks. Cyfka.

Marta Ogonowska – Polkowska w imieniu Stowarzyszenia wystosowywała apel do Parlamentu Polskiego o dogłębne i wnikliwe zbadanie problemu tureckiego na Cyprze, a także przyjrzenie się łamaniu swojej własnej konstytucji przez Republikę Turecką, jako kraju przygotowującego się do wstąpienia do Unii Europejskiej. Zaznaczyliśmy, że Turcja jest okupantem kraju członkowskiego Unii Europejskiej, tak więc jest agresorem wobec całej Unii. „Wyraziliśmy obawę iż Turcja łamiąc art. 2, 10 i 24 swojej Konstytucji mówiące o wolności i poszanowaniu godności i osoby ludzkiej na terenie Republiki może tę samą praktykę przenieść na inne kraje członkowskie UE. Uważamy, że nie może być mowy o przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej bez wyjaśnienia kwestii okupowanych terenów Cypru, niszczenia dóbr kultury dziedzictwa światowego i łamania wolności religijnej, a tym samym odmowy poszanowania godności osoby ludzkiej”, powiedziała przedstawicielka PKWP. Marta Ogonowska – Polkowska podkreśliła również, że od wielu lat Turcja wymieniana jest w raportach „Prześladowani i zapomniani”, które przygotowuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jako kraj, który łamie prawo do wolności religijnej i prześladuje chrześcijan różnych wyznań. „Wyraziliśmy nadzieję, że Parlamentarny Zespoł Obrony Chrześcijan w Świecie doprowadzi do spotkania z ambasadorem Turcji (dwukrotnie odmówił stawienia się w Sejmie RP), do wyjaśnienia poruszonych kwestii”, dodała na koniec.

Przedstawiciel międzynarodowego Dzieła chrześcijańskiego Open Doors, dr Tomasz M. Korczyński powiedział, że wprawdzie Cypr północny (rozumiany tu jako Turecka Republika Cypru Północnego) w tym roku nie dostał się na Światowy Indeks Prześladowań 2012 Open Doors, (jest to wydawana co roku lista 50. krajów, gdzie dochodzi do największych prześladowań chrześcijan), ale po pierwsze, Turcja już się na nim znalazła (zajmuje pozycję 31.), po drugie, Cypr północny nie jest de facto państwem, oficjalnie uznanym przez świat (oprócz Turcji i międzynarodowej organizacji OWI), zatem trudno wymieniać go jako podmiot polityczny (to delikatna kwestia), po trzecie, Turecka Republika Cypru Północnego otrzymała i tak bardzo wysokie noty, i wg wskaźników Open Doors zajmowałaby wówczas 52. miejsce (gdyby lista obejmowała więcej krajów niż 50.), po czwarte, Open Doors stale monitoruje sytuację chrześcijan prześladowanych na tym obszarze.

Dr Korczyński powiedział, że na Cyprze okupowanym od 1974 r. przez wojska tureckie, władze okupacyjne i fundamentaliści islamscy są zasadniczymi czynnikami, które doprowadzają do prześladowań chrześcijan. Rząd Cypru Północnego jest poważnie uprzedzony wobec chrześcijan. Mieszkają tam małe skupiska chrześcijańskie prawosławnych Greków, anglikanów, maronitów i katolików oraz kilka tysięcy emigrantów, ale wszystkie one są pozbawione prawdziwej wolności religijnej. Starożytne kościoły są zagrabione, przerobione na koszary i budynki świeckie.

Kierując zaś słowa do Przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego ds. Obrony Chrześcijan, senatora Jana Filipa Libickiego, dr Korczyński dodał także, że obecność Ambasadora Cypru i ekspertów, którzy od lat badają problem niszczenia cywilizacji i kultury chrześcijańskiej na Cyprze północnym, jest wspaniałą okazją, aby powołać międzynarodowy zespół parlamentarny, zaczynając od istniejącego już polskiego zespołu, przy wsparciu i zaangażowaniu polityków z Cypru. „Sprawa obrony chrześcijan, którą regularnie zajmują się polscy parlamentarzyści w ramach prac Zespołu Parlamentarnego ds. Obrony Chrześcijan, zostałaby tym samym wzmocniona przez Cypr, mający w najbliższym czasie przewodzić Unii Europejskiej. To wydaje się być warte rozważenia”, zakończył swoją wypowiedź Korczyński.

«« | « | 1 | 2 | » | »»