Od 16 do 19 sierpnia będzie w Polsce zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl. Przybywa on na zaproszenie metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy i Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
Będzie to pierwsza w dziejach chrześcijaństwa w naszym kraju wizyta głowy rosyjskiego prawosławia. Jednym z najważniejszych punktów wizyty będzie podpisanie wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem wspólnego orędzia Kościołów katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji o pojednaniu między narodami obu krajów. Gość z Rosji spędzi najpierw dwa dni w stolicy. 16 i 17 sierpnia. Spotka się mi. in. prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz wygłosi przesłanie do intelektualistów, przedstawicieli świata nauki i mediów. Wraz z abp. Józefem Michalikiem popisze wspólne orędzie Kościołów katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o pojednaniu. Wieczorem 17 sierpnia zwierzchnik RKP uda się do Białegostoku, gdzie w katedrze św. Mikołaja spotka się z wiernymi.
18 sierpnia patriarcha ma odwiedzić także Supraśl, Hajnówkę, gdzie będzie się modlił w cerkwi św. Trójcy. Następnie uda się na św. Górę Grabarkę, gdzie wieczorem zainauguruje uroczystości Przemienienia Pańskiego.
19 sierpnia rano pod przewodnictwem patriarchy Cyryla w Klasztorze na Górze Grabarka odprawiona będzie liturgia z okazji uroczystości Przemienienia Pańskiego. Po południu zwierzchnik RKP powróci do Moskwy.
Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem każdy nowo wybrany zwierzchnik autokefalicznego (niezależnego) Kościoła prawosławnego odwiedza pozostałe Kościoły i ich zwierzchników. Dokonuje się to w określonej kolejności, w zasadzie zgodnie z miejscem danego Kościoła w tzw. dyptychach, czyli ustalonych w ciągu wieków wykazach patriarchatów, metropolii i arcybiskupstw. Pierwsze miejsce zajmuje w nich Patriarchat Konstantynopola, następnie Aleksandria, Antiochia, Jerozolima, Moskwa, Serbia i inne Kościoły. Polskie prawosławie zajmuje na tej liście miejsce 12. lub 13. – za lub przed Albanią – i w tej kolejności winien przybyć do naszego kraju patriarcha Cyryl, który odwiedził dotychczas tylko Konstantynopol, Aleksandrię, Antiochię i Gruzję. Zwierzchnik RKP zrobił tutaj wyjątek ze względu na podpisanie dokumentu o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Po 11 latach kadencji Justin Welby w niesławie opuścił 6 stycznia urząd arcybiskupa Canterbury.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego.