Wspólne orędzie Kościoła i Cerkwi

Patriarcha Moskwy Cyryl i abp Józef Michalik ogłoszą w sierpniu wspólne orędzie do obu narodów, zapowiada "Rzeczpospolita".

To będzie historyczne wydarzenie. Po raz pierwszy w dziejach, na zaproszenie Kościoła prawosławnego w Polsce, w połowie sierpnia przyjedzie do Polski patriarcha Moskwy i Wszechrusi. Powodem wizyty jest podpisanie wspólnego orędzia z Kościołem katolickim w Polsce.

Prace nad dokumentem trwały trzy lata. - Jest to orędzie dwóch Kościołów, żyjących w konkretnych narodach, skierowane nie tylko do swoich wyznawców, ale do wszystkich ludzi dobrej woli o wzajemny dialog i próbę zrozumienia siebie także na płaszczyźnie narodowej, zdradza "Rz" sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak.

- Orędzie skierowane do narodów Polski i Rosji będzie odpowiednikiem tego, co się stało w relacjach polsko-niemieckich w 1965 roku, mówi ks. Henryk Paprocki, rzecznik Kościoła prawosławnego w Polsce o liście biskupów polskich do niemieckich, który zapoczątkował pojednanie Polaków i Niemców.

«« | « | 1 | » | »»
 • Oddie
  14.06.2012 09:39
  Świetna wiadomość!
 • próba_odpowiedzi
  14.06.2012 10:31
  Prawosławna Cerkiew w Polsce jest autokefaliczna, co oznacza, że nie zależy kanonicznie od żadnego patriarchatu - także od moskiewskiego, z którego się wyodrębniła. Na jej czele stoi nie patriarcha lecz metropolita, którym obecnie jest abp Sawa, Metropolita Warszawy i całej Polski.
  Każdy kto śledzi życie kościelne w naszym kraju, w pytaniu pytania, z łatwością odkryje drugie dno, którym jest pytanie o współpracę ze służbami 'ancien regime`u'. Cóż, takich pytań można niestety stawiać bardzo wiele, nie tylko w odniesieniu do hierarchów niekatolickich. Należy nawet je stawiać. Trzeba jedynie unikać stawiania ich dla publicznego piętnowania, bądź wzbudzania sensacji, a niekiedy, mówiąc oględnie, niechęci międzywyznaniowych.
  Szczególnie warto pamiętać o słowach Papieża Benedykta XVI wypowiedzianych w Warszawie, które pozwolę sobie zacytować: "Trzeba unikać aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń, które żyły w innych czasach i w innych okolicznościach. Potrzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości, ale też nie rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań. Ponadto wyznaniu grzechu — confessio peccati, aby użyć określenia św. Augustyna, winno zawsze towarzyszyć też confessio laudis — wyznanie chwały." Pozdrawiam serdecznie.
 • Stanisław_Miłosz
  14.06.2012 16:25

  "Nowa władza rosyjska, reżim który widzimy, ich przedstawicieli w ekranie telewizora chętnie pokazuje się w towarzystwie patriarchów, kamery pokazują ich jak kłaniają się ikonom i pala świeczki przed nimi. Cóż możemy sobie myśleć o pułkowniku KGB który teraz żegna się krzyżem przed ikoną Matki Boskiej Kazańskiej? Może się nawrócił, to tajemnica jego sumienia, ale fakty są takie, że Cerkiew dalej jest fragmentem moskiewskiego aparatu państwowego. Nie ma urzędu Oberprokuratora Świętego Synodu jak przed 1917 rokiem, ale wystarczy, ze wielu biskupów ma jakiś związek z KGB, jak to opublikował ojciec Gleb Jakunin na początku lat 90."

   

  "Obawiam się że polscy Biskupi przystając na prace nad redakcją tego orędzia zupełnie nieświadomie stali się instrumentem rosyjskiej gry dyplomatycznej. A zapewne przystąpili do tych prac z myślą o słowach Chrystusa: "Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci na nią kamień". Tylko, że ta ewangeliczna pokora niestety jest rozumiana przez Rosjan jako słabość i okazja do zdobycia nowego pola ustępstw."

  Rosjanie umieją grać na wielu instrumentach."

  Źródło:
  http://niepoprawni.pl/blog/474/rosyjska-gra-polska-ewangeliczna-pokora

   

  Zdecydowanie za wcześnie na takie gesty.

   

 • pawel
  15.06.2012 17:07
  Potrzeba nam pokoju i pojednania. Myślę, że Pan Jezus Miłosierny sprawi, że nadejdzie czas kiedy ludzie spojrzą na siebie z miłością i szacunkiem. Kościół Prawosławny ma wiele wspólnego z Kościołem Katolickim, po pierwsze oba Kościoły nie uległy naciskom różnym środowiskom i głoszą jedną, spójną Ewangelię. Módlmy się o pojednanie tak potrzebne dla całej ludzkości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.