Holandia: Jeden chrzest dla wielu Kościołów

Dziewięć Kościołów w Holandii podpisało porozumienie o wzajemnym uznaniu chrztu. Jest to wynik trzech lat dyskusji w łonie tamtejszej ekumenicznej Rady Kościołów.

Uznanie chrztu udzielonego w innej wspólnocie chrześcijańskiej od dawna stanowiło problem w wielowyznaniowej Holandii. Na początku lat 60. XX w. duże emocje wywołało małżeństwo księżniczki Ireny - siostry obecnej królowej Beatrix - która chcąc wyjść za mąż za katolika musiała przyjąć chrzest w Kościele katolickim i tym samym zrezygnować z praw do korony. Przypadek ten doprowadził pod koniec lat 60. do serii dwustronnych deklaracji o uznaniu chrztu między Kościołem katolickim i niektórymi protestanckimi.

W 2009 r. Rada Kościołów w Holandii, grupująca 13 wyznań, ustanowiła grupę roboczą mającą za zadanie wypracowanie bardziej ogólnego porozumienia w tej dziedzinie. Główną trudnością było przezwyciężenie rozbieżności między niektórymi Kościołami uznającymi jedynie chrzest osób już wyznających wiarę - dorosłych lub dzieci - a tymi, które praktykują niemal wyłącznie chrzest dzieci.

Ostatecznie porozumienie o wzajemnym uznaniu chrztu zostało podpisane 29 maja przez Kościoły: anglikański, protestancki, reformowany, katolicki, syryjski, katolicki reformowany i kilka wspólnot ewangelikalnych. Składa się ono z dwóch tekstów. Pierwszy uznaje ważność chrztu udzielonego przez Kościoły-sygnatariuszy porozumienia w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego przez zanurzenie lub polanie wodą. Drugi tekst, pod którym podpisali się także menonici i baptyści stwierdza zbliżenie stanowisk na niektóre sporne tematy związane z chrztem.

Holenderska Rada Kościołów uznała podpisanie porozumienia za historyczną chwilę w ich historii. Ułatwi on uczestnictwo w liturgii wielu rodzinom mieszanym wyznaniowo, które „wychowują swe dzieci w mieszanej duchowości chrześcijańskiej”. Jest też ważnym kamieniem milowym w zbliżeniu między Kościołami, które teraz powinny się skupić na dyskusjach wokół Eucharystii - wskazał Klaas van der Kamp, sekretarz generalny tej organizacji.

Z kolei Kościół katolicki, który już wcześniej uznawał chrzest w większości Kościołów, które podpisały obecne porozumienie, nie uważa tego tekstu za rewolucyjny. Działał jednak na rzecz jego powstania, gdyż konkretyzuje on wolę coraz bardziej zgodnej współpracy Kościołów - zaznaczył Bert Elbertse, rzecznik konferencji episkopatu Holandii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • questio
  19.06.2012 21:41
  Pierwsze i podstawowe pytanie ....

  A po co było dzielić Kościół Chrystusowy?
 • katolik
  20.06.2012 07:53
  Myślałem, że jest tylko jeden kościół. Czy Pan Bóg się z tym zgadza?
 • Kael
  20.06.2012 09:15
  Od KAI oczekuje fachowowsci, przynajmniej w temacie chrzescijanstwa.

  Jest JEDEN Kosciol. Tyle, powinno byc dla katolika (a takze dla chrzescijan, ktorzy znaja swoje Wyznanie Wiary) oczywiste.

  W tym wypadku rozne WYZNANIA uznaly takze (wreszcie), ze moze byc tylko JEDEN chrzest w Imie Trojcy sw.
 • Nixos
  20.06.2012 10:11
  "anglikański, protestancki, reformowany, katolicki, syryjski, katolicki reformowany i kilka wspólnot ewangelikalnych"

  może by ktoś napisał konkretnie?
  Kościół protestancki to szereg wyznań. Zatem nie można mówić o wyznaniu protestanckim, tylko o kościele protestanckim a tu wszystko wrzucono do jednego wora myląc pojęcia.

  Rozróżniamy kościół anglikański- to nie są protestanci, kościół katolicki, kościół syryjski oraz kościół protestancki, w którym wyróżniamy: kościół ewangelicko-augsburski (luteranie), ewangelicko-reformowany (Zwingli i Kalwin) i inne wspólnoty protestanckie, w tym chociażby zielonoświątkowcy itp. "free church", które funkcjonują na zasadzie zborów - wspólnot niezależnych od innych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.