Z ringu do monasteru

Członek opozycyjnej partii Zgromadzenie Ludowe, wielokrotny mistrz świata i Europy oraz medalista olimpijski w zapasach w stylu wolnym Gruzin Eldar (lub Luka) Kurtanidze zapowiedział, że zamierza zostać mnichem prawosławnym. W wywiadzie dla gruzińskiego radia „Palitra” 35-letni obecnie sportowiec oświadczył, że właśnie z tego powodu od dawna nie goli brody.

Jednocześnie Kurtanidze zaznaczył, że zanim to nastąpi, musi jeszcze załatwić „wiele spraw doczesnych i dopiero potem będę się szykował do złożenia ślubów zakonnych”. „Czeka mnie trudna walka, ale jeśli się nadam, wkroczę na tę drogę” – dodał zapaśnik.

Urodzony 16 kwietnia 1972 w Abchazji Eldar (Luka) Kurtanidze rozpoczął zawodową karierę zawodniczą w zapasach w stylu wolnym w 1992. Zdobył dwa brązowe medale w igrzyskach olimpijskich w Atlancie w 1996 (kategoria wagowa do 90 kg) i w Sydney w 4 lata później (do 97 kg). Wystartował również w igrzyskach w Atenach w 2004, ale odpadł już w eliminacjach.

Dwukrotnie był mistrzem świata w latach 2002 i 2003 oraz ma na swoim koncie dwa medale srebrne i trzy brązowe z mistrzostw świata, a także 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe medale mistrzostw Europy. W 2006 przeszedł do kategorii wagowej powyżej 120 kg.

31 grudnia 2006 wziął udział w zawodach MMA (mieszane sztuki walki, łączące boks z zapasami), ale przegrał z Japończykiem Kazuyukim Fujitą już po 2 minutach.

GaBmartin24 2005 World Championship Wrestling FS 96kg:Kurtanidze Luka Eldari (GEO)-Gatsalov Khadshimourad (RUS)

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama