Miejsca święte są swoistą enklawą

Zdaniem kustosza Ziemi Świętej wczorajsza decyzja o wpisaniu Bazyliki Narodzenia na listę zagrożonych zabytków Światowego Dziedzictwa UNESCO niczego nie zmienia.

Betlejem od zawsze cieszyło się światowym prestiżem. Kościoły różnych wyznań obawiały się jedynie, czy nowy status nie naruszy ich praw. Nie podobało się im również upolitycznienie całej sprawy zarówno przez Palestyńczyków, jak i Izrael. W praktyce wynikają stąd dla nas tylko dodatkowe obowiązki biurokratyczne przy konserwacji obiektów – mówi o. Pierbattista Pizzaballa.

„Trzeba powiedzieć, że nie chodzi tu jedynie o Bazylikę Narodzenia, lecz o całe stare miasto w Betlejem. Katolicy, prawosławni i Ormianie mieli tu pewne obawy. Jednakże palestyński prezydent Abu Mazen dał nam gwarancje, że prawa Kościołów, prawa własności ani uprawnienia zarządców nie zostaną naruszone. Teraz możemy wyrazić władzom palestyńskim swoje uznanie. Pragniemy, by miejsca święte pozostały swoistą enklawą, wolną od wszystkiego, co jest obce miejscom kultu, miejscom świętym” – powiedział o. Pizzaballa.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.