Pod takim tytułem watykański dziennik w wydaniu noszącym jutrzejszą datę informuje o planowanym 17 sierpnia podpisaniu przez patriarchę moskiewskiego Cyryla oraz przewodniczącego episkopatu Polski, abp Józefa Michalika wspólnego apelu o pojednanie, skierowanego do narodów rosyjskiego i polskiego, w szczególności do wiernych prawosławnych i katolickich.
„L'Osservatore Romano” przypomina słowa prymasa-seniora, abp Henryka Muszyńskiego wypowiedziane w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, że jest to nie tyle punkt dojścia, ile raczej początek wspólnej drogi, nowy etap pozytywnego świadectwa braterskiej miłości dwóch Kościołów, miłości, „która jest podstawowym kryterium chrześcijaństwa i jego potwierdzeniem”.
Istotne jest wzbudzenie, poprzez wspólną modlitwę do Ducha Świętego, pomimo rzeczywiście istniejących różnic, „większego zaufania wśród naszych wiernych i w otaczającym nas świecie”. Zaznaczono, iż będzie to punkt kulminacyjny wizyty Patriarachy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Polsce, w dniach od 16 do 19 sierpnia.
Watykański dziennik odnotował także słowa przywódcy rosyjskiego prawosławia, wypowiedziane w minioną niedzielę w Katyniu. Gdy nazwał on to miejsce „sceną, na której rozegrała się tragedia, zbliżająca Rosję i Polskę, wspólnym grobem, miejscem wspólnie przeżywanego bólu, głębokiego wzruszenia”, przypominając, że „nic nie zbliża bardziej niż wspólne cierpienie, jeżeli jest ono podzielane”.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.