Niemiecki Federalny Sąd Pracy orzekł we wtorek, że pracownicy instytucji Kościoła mają - pod pewnymi warunkami - prawo do strajku. Wyrok dotyczy przede wszystkim ok. 1,3 mln pracowników Caritasu i Diakonii, którym nie wolno było strajkować.
Sędziowie odrzucili skargi kościelnych pracodawców, zmierzające do zakazania związkom zawodowym Verdi i Marburger Bund nawoływania do strajku.
Zgodnie z orzeczeniem sądu w Erfurcie związki zawodowe będą musiały być włączone w proces negocjacji dotyczących płac i warunków zatrudnienia w instytucjach kościelnych. W przypadku pominięcia związków w tych rozmowach pracownicy mogą zdecydować o strajku - informuje agencja dpa.
Pracownicy organizacji charytatywnych bliskich Kościołom chrześcijańskim w Niemczech podlegają szczególnemu prawu pracy, które daje tym organizacjom dużą autonomię w sferze na przykład wysokości płac czy warunków zatrudnienia. Wynika to z gwarantowanego w konstytucji prawa Kościołów do samostanowienia. Płace i warunki zatrudnienia w instytucjach Kościołów ustalane są zazwyczaj w drodze negocjacji w ramach parytetowych komisji, a spory rozwiązuje się w drodze arbitrażu.
Kościoły i ich instytucje są drugim co do liczby zatrudnionych pracodawcą w Niemczech - zaraz po niemieckim państwie. Według dpa tylko 6 do 8 proc. pracowników instytucji kościelnych należy do związków zawodowych. W ostatnich latach media informowały coraz częściej, że pracownicy niektórych organizacji bliskich Kościołom są bardzo nisko wynagradzani albo pracują na podstawie umów tymczasowych.
W 2009 r. związek zawodowy Verdi i zrzeszający lekarzy Marburger Bund zorganizowały strajki ostrzegawcze w regionach Nadrenii Północnej-Westfalii, Dolnej Saksonii i Hamburga, chcąc nakłonić kościelnych pracodawców do zawierania z pracownikami normalnych układów zbiorowych. Strajki zaskarżył Kościół ewangelicki, ale przegrał już w pierwszej instancji.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.