Nie chcą kobiet na biskupów

Obradujący w Londynie Synod Ogólny Kościoła Anglii odrzucił możliwość „wyświęcania” kobiet na biskupów. Pomimo, że większość jego członków, w tym nominowany na nowego arcybiskupa Canterbury Justin Welby opowiedzieli się za taką możliwością, to w Izbie Laikatu propozycja ta nie zyskała niezbędnych 2/3 głosów.

Zgodnie z ustawodawstwem Synodu proponowana zmian musi uzyskać 2/3 głosów w każdej z jego trzech izb: biskupów, duchowieństwa i laikatu. Pomimo więc, że ogółem 324 członków Synodu opowiedziało się za wprowadzeniem zmian, a 122 było przeciwnych, to w Izbie Laikatu do 2/3 zabrakło 6 głosów. Konsekwencją takiego rezultatu głosowania jest konieczność odczekania z inicjowaniem procedury na tych samych warunkach do czasu ukonstytuowani się nowego Synodu Ogólnego Kościoła Anglii w 2015 roku.

Dziś zbiera się Izba Biskupów na sesji nadzwyczajnej, aby przedyskutować skutki wczorajszego głosowania. Nie brak głosów przestrzegających, że w obecnej sytuacji może w Kościele anglikańskim Anglii może dojść do rozłamów.

«« | « | 1 | » | »»
 • Beata
  21.11.2012 10:08
  Te kobiety bardzo płakały, że nie mogą zostać biskupami.
 • A
  21.11.2012 11:21
  Warto pamiętać to, co przypominają czasem przedstawiciele KK. 'Kościół Anglikański', nie jest Kościołem w rozumieniu KK, a wspólnotą wyznaniową, bo nie ma sukcesji apostolskiej. Zatem jego 'święcenia kapłańskie' nie są ważne. W taki razie, 'wyświęcanie kobiet na biskupów' jest tylko formalnym aktem wiążącym się z pewną rolą administracyjną.

  Z drugiej strony, zgoda na te 'święcenia' miałaby wpływ także na KK, oczywiście psychologiczny.
 • wojtek303
  21.11.2012 12:17
  wojtek303
  Dla mnie ciekawym jest obserwowanie reakcji biskupow i duchownych (takze kobiet) u anglikanow. Czy potrafia liczyc sie z glosem ludzi swieckich. Pewnie zaluja ze nie jest tak jak w kosciele Katolickim ze swieccy glosu nie maja.
  Ciekawe jakby sie biskupi katoliccy zachowali gdyby musieli sie podporzadkowac woli swieckich i zrezygnowac ze swoich planow.
 • oikomenik
  21.11.2012 14:57
  od razu widać, że "zwykli" wierni mają więcej rozumu niż niejeden duchowny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.