"Nie pozwolimy, by nienawiść wobec chrześcijaństwa była bezkarna!"

„Stanowcze słowa: ‘nie pozwolimy’, aby język nienawiści wobec wiary chrześcijańskiej był obecny i bezkarny w naszym mieście i naszej ojczyźnie” – oświadczył w specjalnym komunikacie abp Wacław Depo, po tym jak w nocy z 24 na 25 listopada zostały podpalone drzwi kościoła rektorackiego na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Hierarcha wezwał swoich diecezjan do odmawiania prywatnego egzorcyzmu „Św. Michale Archaniele” - w odpowiedzi na ten bolesny akt ateizmu i niewiary. Dzięki sprawnej interwencji straży pożarnej udało się szybko opanować pożar.

W podziemiach kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na Cmentarzu Kule spoczywają doczesne szczątki biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej: bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka.

Cmentarz Kule to nekropolia otwarta w 1882 r. Zachowało się tu ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939 r., w tym sto z końca XIX wieku, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.

Poniżej publikujemy komunikat metropolity częstochowskiego:

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu Człowieka!

Różne są imiona i znaki niewiary – poczynając od słownych deklaracji apostazji poprzez obrazowe bilbordy aż do aktów agresji. Wobec ostatniego zdarzenia, jakim było podpalenie w nocy z 24 na 25 listopada br. drzwi Kościoła rektorackiego p. w. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na Cmentarzu „Kule”, gdzie w podziemiach spoczywają doczesne szczątki księży biskupów pomocniczych, pragniemy wypowiedzieć stanowcze słowa: „nie pozwolimy”, aby język nienawiści wobec wiary chrześcijańskiej był obecny i bezkarny w naszym mieście i naszej ojczyźnie. W odpowiedzi na ten bolesny akt ateizmu i niewiary w życie wieczne, modlimy się słowami: Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Na wierność łasce chrztu z serca błogosławię

Abp Wacław Depo
Arcybiskup Metropolita Częstochowski


Częstochowa, 26 listopada 2012 r.

Ps.: Straży pożarnej z serca dziękuję za szybką interwencję.

Komunikat duszpasterski metropolity częstochowskiego ma zostać odczytany ramach ogłoszeń parafialnych we wszystkich kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę, 2 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Georg
  27.11.2012 19:32
  Niechec Intronizacji Jezusa Chrystusa na Krola Polski bedzie niesc ze soba konsekwencje.
 • jola1501
  27.11.2012 20:04
  A gdzie są katolicy, jak długo jeszcze pozwolą
  obrażać kościół?
 • janekzjanek
  27.11.2012 21:22
  Niema co się łudzić.Żyjemy w dwóch róznych swiatach -jeden to swiat ludzi wierzących a drugi ateistów i trzeba zdać sobie sprawę że dzieli nas więcej niż Koreę Północną od Południowej,więcej niz pigmejów od szwedów,czarnych od białych,głodnych od najedzonych.Musimy zyc razem i tak było jest i bedzie ale jesli ktos ma złudzenia że ateiści zaakceptuja nas chrzescijan to jest chyba slepy.Ten ich swiat bez Boga polega na "akceptacji wszystkiego"a nasz na nie akceptacji grzechu dlatego bedziemy albo juz jesteśmy ci najgorsi z najgorszych w ich oczach.Uważam że czas skończyć z "delikatnoscią" wobec "ateistów walczacych"i czas powiedzieć bez ogródek że poprawność polityczna to ich przykazania a nie nasze i że nie ma miejsca na jakieś kompromisy w sprawach dla nas fundamentalnych.Twarda i niezachwiana postawa spowoduje że wielu ludzi sie ocknie i zrozumie co jest w tym zyciu wazne.
 • Wątpiąca_55
  28.11.2012 09:39
  a to dosyć zaskakujące, choc może i zasadne w świetle tego czego dotyczy, stwierdzenie biskupa. Bo wydawało mi sie, że jak dotychczas Kościół raczej milczał wobec zła, które toczy zycie publiczne.
  Nie jestem też pewna, czy nadal obowiązują w kościele te same co przed laty podstawowe kategorie moralne. Odnoszę też wrażenie, że dla wielu biskupów złem jest wyłacznie to co im szkodzi / plus homoseksualizm i aborcja /, dobrem to co im słuzy / plus Radio Maryja /.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.