Bartłomiej I o solidarności

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola ogłosił rok 2013 Rokiem Solidarności.

W orędziu na Boże Narodzenie Bartłomiej I nawiązał do obecnego kryzysu gospodarczego, który zdefiniował jako skoncentrowanie bogactw w rękach nielicznych przy ubożeniu szerokich grup społecznych. W tym ujęciu kryzys ma przede wszystkim wymiar moralny – zwraca uwagę duchowy zwierzchnik prawosławia. Dlatego właśnie proponuje Rok Solidarności by uwrażliwić serca ludzi na „problem wielkiego i rozlanego po całym świecie ubóstwa” oraz „podjęcia niezbędnych środków dla ulżenia cierpieniom głodujących i zepchniętych na margines”. Solidarność i sprawiedliwość są bowiem, zdaniem patriarchy, niezbędnym warunkiem pokoju na świecie.

Bartłomiej I nawiązuje również w świątecznym orędziu do przypadającej w nadchodzącym roku 1700. rocznicy edyktu mediolańskiego. Ten akt prawny cesarza Konstantyna zakończył prześladowanie chrześcijaństwa i nadał wolność religijną imperium. 17 wieków później „wciąż mamy do czynienia w różnych miejscach z prześladowaniami religijnymi wobec chrześcijan” – przypomina prawosławny patriarcha Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.