„Kolejne spotkanie europejskie od 28 grudnia 2013 do 1 stycznia 2014 r. odbędzie się w Strasburgu – powiedział dziś podczas wieczornej modlitwy w bazylice św. Jana na Lateranie w Rzymie przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois.
Brat Alois zaznaczył, że młodzi będą goszczeni po obu stronach granicy francusko-niemieckiej. Dodał, że miasto to jest symbolem europejskiego pojednania, symbolem Europy otwartej i solidarnej.
Wcześniej przeor Taizé nawiązał do spotkania w Kigali w Rwandzie, które odbyło się w dniach od 14 do 18 listopada 2012 r.. Przypomniał, że kraj ten dotknęło wielkie nieszczęście krwawej wojny domowej. „Z Rwandy zabraliśmy ze sobą przede wszystkim wezwanie do pojednania. Kościół chce pomagać w dogłębnym pojednaniu. Nie chodzi o narzucone współistnienie, ale o pojednanie serc” - powiedział. Podkreślił, że źródłem tego pojednania jest Chrystus, który przyszedł pojednać to, co wydawało się na zawsze wrogie. „To On jest naszym pokojem! Pojednanie zaczyna się wtedy, kiedy razem na Niego patrzymy” - zaznaczył br. Alois i dodał, że pojednanie zaczyna się wtedy, kiedy razem na Niego patrzymy. Nie ukrywał wielkiego wrażenia, jakie wywarła na nim życiowa siła młodych chrześcijan w Afryce. Życzył, by nadzieja młodych Afrykanów była oparciem dla Europejczyków.
Następnie br. Alois powiedział o kolejnych etapach drogi prowadzącej do spotkania „Aby odnowić więzi solidarności” w Taizé w 2015. Zapowiedział, że w październiku i listopadzie kilku braci i młodych wyruszy z pielgrzymką pokoju i pojednania do kilku krajów, do Korei, do Indii. „Pojedziemy również okazać naszą solidarność w miejscach, które pragną większej sprawiedliwości i wolności” - zapowiedział przeor Taizé. „Później odbędzie się kolejne spotkanie europejskie od 28 grudnia 2013 do 1 stycznia 2014. Odbędzie się ono po obu stronach granicy między dwoma krajami, w mieście, które jest symbolem europejskiego pojednania, symbolem Europy otwartej i solidarnej. Spotkanie europejskie będzie się odbywało w Strasburgu. Zostaniemy przyjęci w Alzacji po stronie francuskiej i w Badenii po stronie niemieckiej” - powiedział br. Alois. Jego słowa przyjęto z wielkim entuzjazmem. Z kolei głos zabrał arcybiskup Strasburga, Jean-Pierre Grallet. Zaprosił on młodych w imieniu Kościołów katolickiego i protestanckiego Alzacji i Badenii by za rok przyjechali do Strasburga. Zaznaczył, że jest to miasto pojednania i budowania wspólnej Europy. „Od dawna urzeczywistniamy tam ekumenizm konkretny. Powitamy was serdecznie” - powiedział abp Grallet.
W dzisiejszej modlitwie wieczornej wzięli również biskupi, księża, pastorzy i zwierzchnicy Kościoła z Rzymu, z Włoch i z wielu innych krajów, a także przedstawiciele władz politycznych Włoch i burmistrz Rzymu – Gianni Alemanno.
Obawy spotęgował niedawny incydent wymierzony w rodzinę chrześcijańską.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Wśród zabitych znalazł się też jeden Polak – ks. Lech Lechowicz,
Od 28 grudnia do 1 stycznia stolica Estonii jest gospodarzem 47. Europejskiego Spotkania Młodych.