Boże Narodzenie w Rosji

Zgodnie z kalendarzem juliańskim Boże Narodzenie obchodzą dzisiaj wierni rosyjskiego prawosławia.

Z tej okazji centralną liturgię bożonarodzeniową w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela odprawił patriarcha Moskiewski i Wszechrusi Cyryl I. W bożonarodzeniowy poranek jak salwa honorowa rozbrzmiały dzwony tej najważniejszej świątyni rosyjskiego prawosławia, ogłaszając światu wejście Boga w historię człowieka, a równocześnie przypominając wyparcie ostatniego żołnierza napoleońskiego z Moskwy 25 grudnia 1812 r. (według kalendarza juliańskiego).

W orędziu Bożonarodzeniowym Cyryl I podkreśli znaczenie obchodzonych uroczystości, zwłaszcza zawartego w nich wezwania do odpowiedzi człowieka na skierowane do niego przesłanie Bożej Miłości, ukrytej w Dzieciątku Jezus. Ta Miłość daje zdolność czynienia dobra. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia wskazał na siłę, którą naród rosyjski w trudnych chwilach czerpał z wiary. Przypomniał o zwycięstwie nad Napoleonem dwieście lat temu, w 1812 r. W obecnym roku prawosławna Rosja obchodzić będzie 1025. rocznicę Chrztu Rusi.

Wspominając wyparcie z Moskwy ostatniego żołnierza armii napoleońskiej 25 grudnia 1812 roku, dzwonnicy moskiewskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela odegrali na dzwonach katedralnych uroczyste „rozbrzmiewanie” (ros. zwon) o charakterze dzwonowej salwy honorowej. Jak powiedział kierownik zespołu katedralnych dzwonników Igor Konowałow, tradycja ta odrodziła się w dzisiejszą uroczystość Bożego Narodzenia.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.