Birma: wspólny apel katolików i protestantów

Wzywają do zakończenia konfliktu zbrojnego w birmańskiej prowincji Kaczin.

Oświadczenie powstało po tym, jak podczas bombardowania i ostrzału artyleryjskiego zginęło trzech cywilów, w tym diakon.

Przewodniczący episkopatu Birmy bp John Hsane Hgyi i Yin Yin Maw, szef birmańskiej Rady Kościołów, zaapelowali do zwaśnionych stron o powrót do stołu negocjacji, zaprzestanie działań wojennych, a także dopuszczenie do Kaczinu niezależnych, międzynarodowych obserwatorów. Przedstawiciele Kościołów rzadko zabierali dotąd głos o problemach Birmy. Obawiali się odwetu władz, nie tolerujących jakiegokolwiek sprzeciwu wobec swojej polityki.

Od 2011 r. w związku z konfliktem w prowincji Kaczin zmuszono do przesiedleń ponad 100 tys. ludzi. Pomimo zapewnień prezydenta kraju o stabilizacji sytuacji, w ciągu ostatnich tygodni konflikt się nasilił. Władze po raz pierwszy od dawna przyznały się do prowadzenia nalotów.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.