O zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dowiedzą się w ogłoszeniach parafialnych, a także na stronach internetowych i w czasopismach ewangelickich - powiedział PAP zwierzchnik tego Kościoła bp Jerzy Samiec.
Zapowiedział, że Kościół będzie prowadził akcję informacyjną wśród wiernych. "Sądzę, że trwająca obecnie debata w tej kwestii będzie informowała wszystkich obywateli polskich, że będą mogli takie odpisy robić na swoje Kościoły. Mam nadzieję, że taka informacja dotrze również przez media publiczne" - powiedział bp Samiec.
Pytany czy Kościół Ewangelicko-Augsburski robił wstępne szacunki, jakie wpływy miałby z tytułu 0,5 proc. odpisu od podatku, bp Samiec odpowiedział, że nie była robiona taka analiza. "Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na konkretnych rozwiązaniach, pilnowaniu tego, by deklaracja dotycząca przynależności religijnej i zadeklarowanie kwot na dany Kościół nie wpływały negatywnie na ludzi. Otrzymaliśmy od strony rządowej zapewnienie, że dane osobowe nie będą wypływały na zewnątrz" - podkreślił ewangelicki hierarcha.
"Jak wpłyną pieniądze, to dopiero wówczas będziemy wiedzieli jak je wykorzystać" - podkreślił bp Samiec.
Na pytanie, czy odpis podatkowy 0,5 proc. zaproponowany przez stronę rządową zadowala Kościół luterański, bp Samiec odpowiedział, że każde rozwiązanie wymaga przemyślenia, wymaga także przeliczenia i zastosowania w praktyce. "Tak naprawdę nikt nie wie, w jaki sposób będą parafianie podchodzili do tego odpisu oraz czy te odpisy przyniosą jakiś efekt, czy też nie" - dodał.
Bp Samiec wyraził też nadzieję, że odpis podatkowy 0,5 proc. pozwoli Kościołom na dofinansowanie różnych działań społecznych, m.in. działalności charytatywnej i edukacyjnej, a także na konserwację zabytkowych świątyń.
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział w czwartek prowadzenie dalszych rozmów na temat finansowania, w tym spotkania z przedstawicielami poszczególnych Kościołów i związków wyznaniowych.
Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego m.in. na Kościół katolicki - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski.
Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.