Grekokatolicy w Konstantynopolu

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików złożył 20 kwietnia w Stambule wizytę Bartłomiejowi I.

Abp Światosław Szewczuk udał się tam z bp. Borysem Gudziakiem, przewodniczącym Departamentu Stosunków Międzynarodowych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w pielgrzymce z okazji zbliżającej się 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej.

„Kościół starożytnego Konstantynopola jest Kościołem-Matką wszystkich chrześcijan tradycji kijowskiej” – powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy. Przypomniał, że wielki książę kijowski św. Włodzimierz I po ślubie z bizantyjską księżniczką doprowadził do chrztu mieszkańców Kijowa. Najwyższy hierarcha tamtejszej Cerkwi greckokatolickiej podkreślił także, iż honorowy zwierzchnik prawosławia jest moralnym autorytetem nie tylko dla Kościoła prawosławnego, ale dla wszystkich chrześcijan. Zapewnił patriarchę, że pragnąłby rozwijać dalej dialog międzywyznaniowy chrześcijan Ukrainy z Kościołem Konstantynopola.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.