Ustąpię, jeśli oderwą się od Moskwy

Gotowość ustąpienia ze swego urzędu, gdyby miało to doprowadzić do zjednoczenia prawosławia na Ukrainie, zgłosił zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) patriarcha Filaret.

W wywiadzie dla portalu gazeta.ua wymienił on jednocześnie warunki, na jakich mogłoby do tego dojść. Podstawowym z nich winno być zwołanie soboru Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), na którym ogłosiłby on, że oddziela się od Moskwy - oświadczył 85-letni hierarcha. 

"Na uczciwych warunkach poszedłbym na taką ofiarę" - stwierdził Filaret, pytany o to, czy byłby gotów zrzec się swego urzędu, gdyby mogło to doprowadzić do utworzenia jednego lokalnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. "Pierwszym krokiem w tym kierunku winien być sobór UKP i ogłoszenie na nim zerwania z Patriarchatem Moskiewskim. Wówczas na równych prawach oba Kościoły by się zjednoczyły" - zaznaczył niekanoniczny patriarcha kijowski.

Zaraz jednak dodał, że Moskwa robi wszystko, co w jej mocy, aby prawosławni Ukraińcy nie połączyli się w jeden Kościół. Wykorzystuje do tego swoje wpływy w światowym prawosławiu. Zdaniem Filareta, "Moskwa grozi, że w razie uznania Patriarchatu Kijowskiego [przez Konstantynopol] podzieli całe prawosławie na dwie części i przestanie utrzymywać kontakt z innymi. Nastąpi zerwanie jedności modlitewnej. Patriarcha Konstantynopola tego nie chce i toleruje zło, byleby tylko nie doszło do czegoś gorszego" - stwierdził zwierzchnik UKP PK.

Podkreślił, że trwa walka między Konstantynopolem a Moskwą o pierwszeństwo w świecie prawosławnym. Z punktu widzenia honorowego i historycznego pierwszy jest patriarcha konstantynopolski, ale pod względem liczby wiernych i parafii - Patriarchat Moskiewski, i tę swoje przewagę liczbową wykorzystuje on na różnych polach. Według Filareta, gdyby świat uznał samodzielny niezależny Kościół prawosławny na Ukrainie, Moskwa straciłaby połowę swych parafii i dużą część swych wpływów na świecie. "Patriarcha konstantynopolski Bartłomiej rozumie to i mówi nam, żebyśmy jeszcze czekali" - powiedział Filaret. Dodał na zakończenie, że wcześniej czy później Kościół prawosławny na Ukrainie uzyska autokefalię.

«« | « | 1 | » | »»
 • Patrzący inaczej
  23.10.2014 11:34
  Jezus mówi: "Patrzcie jak moje ciało (kościół) jest podzielone... biczowane cały czas".
  Nawet Święta Wielkanocy przyczyniają się do tego, że Chrystus dwa razy przeżywa tą samą agonię (prawosławni-katolicy). Powinniśmy modlić się o jedność kościoła, tak by nastała jedna owczarnia i jeden pasterz!!! Bo wszyscy wyznajemy wiarę w tego samego Boga, problem zaś leży w naszej pokorze, w ugięciu kolan przed Bogiem i poddaniu się jego woli. "Kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się poniża będzie wywyższony!". Biada zaś tym, którzy ten podział sztucznie utrzymują i dzielą chrześcijan!!!
  Dobra nowina jest jednak taka, że wkrótce te podziały znikną, gdyż nastąpi wylanie Ducha Świętego na wszystkie narody i ponowne przyjście Chrystusa w chwale i wszyscy poznają, że On jest Bogiem i nikt nie będzie mógł powiedzieć, że Boga nie ma!!!
  Poczytajcie "Prawdziwe życie w Bogu" a poznacie swojego Boga - Tatę, który nas napomina i ostrzega, bo nas niesamowicie kocha!!!
 • wer
  24.10.2014 12:22
  Tak, tworzenie czy utrzymywanie sztucznych podziałów chrześcijan to otwieranie ran Zbawiciela.

  Problemu wbrew pozorom nie stanowi tu jednak pasterz. Jeden pasterz jest - to JEZUS CHRYSTUS. Problem tkwi w mnogości stad owieczek, których przywódcy robią wszystko, by się nie zjednoczyć w jedno stado, bo przecież autorytet i zapędy imperialistyczne (zarówno wschodu i zachodu) ucierpią :( I nad tym trzeba ubolewać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.