Od jutra wizyta w Rzymie patriarchy koptyjskiego Teodora II

Zwierzchnik prawosławnych Koptów przybywa jutro do Rzymu, by spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Komunikat o wizycie koptyjskiego patriarchy Aleksandrii Teodora II wydała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Informuje w nim, że „Tawadros II, papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka” zatrzyma się w Rzymie do 13 maja.

Prawosławny Kościół koptyjski w Egipcie, liczący ok. 10 mln wiernych, jest jednym z najważniejszych na Bliskim Wschodzie. Zwracając na to uwagę, watykańska dykasteria ds. ekumenizmu podkreśla, że bliskowschodnie wspólnoty chrześcijańskie przeżywają bardzo trudne sytuacje. Przypomina też wizytę poprzednika Teodora II, patriarchy Szenudy III w Watykanie przed 40 laty, w maju 1973 r., kiedy podpisał on z Pawłem VI wspólną deklarację chrystologiczną i zapoczątkował dialog obu Kościołów. „Od wyboru nowego prawosławnego patriarchy koptyjskiego Papieża Tawadrosa II – czytamy w komunikacie – widać coraz większe zbliżenie między wspólnotami chrześcijańskimi w Egipcie. Doprowadziło to do utworzenia tam Rady Kościołów Chrześcijańskich”.

Komunikat informuje, że prócz audiencji u Ojca Świętego i wspólnej z nim modlitwy 10 maja patriarcha odwiedzi też Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan i inne dykasterie Kurii Rzymskiej. Nawiedzi groby apostołów Piotra i Pawła oraz spotka się z prawosławnymi Koptami zamieszkałymi w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .