W kompleksie muzealnym w Mikulczycach w Czechach, przy granicy ze Słowacją, odprawiona została w sobotę msza święta w ramach obchodów 1150. rocznicy misji świętych Cyryla i Metodego. Mszę odprawił prawosławny patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.
"To nasze wspólne święto. Kiedy przyszli do nas Święci Bracia, Kościół nie był podzielony - był jeden apostolski, święty Kościół. Ten jubileusz pozwala nam ustanowić pewną jedność chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego w duchowym znaczeniu" - mówił patriarcha Bartłomiej, honorowy zwierzchnik prawosławia.
Mimo przenikliwego zimna i padającego deszczu przed prowizorycznym ołtarzem w Mikulczycach zgromadziło się ponad 2 tys. wyznawców prawosławia z Czech i Słowacji. Zaproszono również przedstawicieli dziesięciu Kościołów prawosławnych w Europie, w tym z Polski.
Czeski rząd reprezentował szef dyplomacji Karl Schwarzenberg, obecni byli również przewodniczący senatu Milan Sztech oraz emerytowany praski arcybiskup, kardynał Miloslav Vlk.
Patriarcha Bartłomiej przypomniał, że święci Cyryl i Metody są nie tylko "głównymi ewangelizatorami Państwa Wielkomorawskiego, ale zarazem współpatronami Europy" (ogłoszonymi przez bł. Jana Pawła II).
Zaapelował do wiernych, by tak jak Cyryl i Metody pielgrzymowali do swych bliźnich i zwiastowali im pokój, "bo naszym obowiązkiem jest nieustanna pielgrzymka do bliskich, bez względu na to czy nas miłują, czy nienawidzą".
Wskazał też, że "Czesi zawsze cenili sobie duchowe wartości życia, na przekór pokusom laicyzacji" i wiedzieli, że "czyny niepobłogosławione przez Pana zapadną w mroki przeszłości".
Patriarcha Bartłomiej jest zwolennikiem dialogu między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołami prawosławnymi. W tym roku uczestniczył w Watykanie w inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka jako pierwszy patriarcha ekumeniczny od rozłamu chrześcijaństwa na Kościół wschodni i zachodni (1054 r.).
Sobota była ostatnim dniem jego wizyty w Czechach.
W Mikulczycach mieści się grodzisko wielkomorawskie - najbardziej rozległe słowiańskie znalezisko archeologiczne w Czechach. Gród mikulczycki prawdopodobnie był ośrodkiem działalności Cyryla i Metodego. Odkopano w tym miejscu fundamenty 12 murowanych kościołów, pałac wielmożów i ponad 2500 grobów.
Święci Cyryl i Metody (Bracia Sołuńscy) przybyli z misją na Morawy na prośbę księcia morawskiego Rościsława. Zwani są apostołami Słowian, bo kształtowali język, piśmiennictwo i kulturę Słowian. Podczas swej misji wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim oraz przełożyli Pismo Święte na język starocerkiewnosłowiański.
Kościół Prawosławny Ziem Czeskich i Słowacji (autokefaliczny) liczy około 100 tysięcy osób, z czego 70 tysięcy to Słowacy. 10 tysięcy wyznawców prawosławia mieszka w Pradze.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.