Białoruś: Ksiądz oskarżony o zdradę

Zatrzymany przez białoruskie KGB katolicki ksiądz Uładzisłau Łazar został oskarżony z artykułu o zdradzie państwa - poinformował w czwartek białoruski Kościół rzymskokatolicki na swojej stronie internetowej catholic.by.

"Konferencja Episkopatu Białorusi otrzymała od organów państwowych informację dotyczącą zatrzymania księdza W. Łazara. Został oskarżony o naruszenie art. 356 pkt. 1 kodeksu karnego Białorusi" - poinformowano na stronie. Artykuł ten mówi o zdradzie państwa. W oświadczeniu dodano, że informację dotyczącą zatrzymania ks. Łazara Konferencja dostała w czwartek "po wielu staraniach i długim oczekiwaniu". W informacji tej podano, że ks. Łazar znajduje się w areszcie KGB w Mińsku.

"Księdzu Łazarowi zarzuca się przekazanie pieniędzy i dóbr materialnych człowiekowi, który jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz innego państwa" - dodano w oświadczeniu. Napisano tam również, że na zapytanie kościelnej hierarchii otrzymano zapewnienie, że wobec ks. Łazara będą przestrzegane wszystkie jego prawa zgodnie z prawodawstwem Białorusi.

"Poinformowano tam także, że w najbliższym czasie nuncjuszowi apostolskiemu na Białorusi abp. Claudio Gugerottiemu zostanie zapewniona możliwość osobistego spotkania z księdzem W. Łazarem. Organy państwowe gwarantują, że kościelna hierarchia będzie regularnie informowana o wynikach śledztwa, które trwa" - podaje Konferencja Episkopatu Białorusi. W oświadczeniu na stronie Konferencji dodano, że według władz państwowych epizod ten nie wpłynie na klimat zaufania Białorusi wobec Stolicy Apostolskiej oraz na szacunek do Kościoła katolickiego.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył pod koniec lipca, że w Białorusi zatrzymano funkcjonariusza białoruskich służb specjalnych, który pracował na rzecz państw obcych. "Niedawno zatrzymaliśmy zdrajcę, który działał w służbach specjalnych i który przez przedstawicieli Kościoła katolickiego był związany z państwami obcymi" - oświadczył Łukaszenka. Wkrótce potem Kościół katolicki potwierdził, że aresztowano katolickiego proboszcza parafii w Borysowie Uładzisłaua Łazara. Według niezależnych mediów został zatrzymany 31 maja.

Ksiądz Łazar jest obywatelem Białorusi. Studiował w seminarium w Grodnie, a następnie w Polsce.

Więcej o działaniach w sprawie tego księdza dowiesz się TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»